Шипастий пилок соняшника допоміг джмелям позбутися кишкових патогенів

Американські й британські науковці з'ясували, що будова, а не хімічний склад пилкових зерен соняшника сприяє виліковуванню джмелів від інфекції кишковими паразитами. Дія пилка виявилася зумовлена його колючою поверхнею, зазначається у журналі Functional Ecology.

Шипастий пилок соняшника. Pixeltoo / Wikimedia Commons

Шипастий пилок соняшника. Pixeltoo / Wikimedia Commons

Проти кого діє пилок?

Попередні дослідження на східних джмелях (Bombus impatiens) показували, що вживання пилку соняшника (Helianthus annuus) знижує у комах у 20-50 разів кількість кишкових паразитів трипаносоматитд Crithidia bombi. Це можна було б використати для збереження джмелів, які є цінними запилювачами рослин і страждають від скорочення чисельності через поширеність хвороб та використання пестицидів. Але науковці Масачусетського університету в Емгерсті спочатку хотіли дізнатися, що стоїть за механізмом — шипувата поверхня пилкових зерен соняшника або ж окремі хімічні речовини у їхньому складі. Для цього вони розділили заражених C. bombi джмелів на групи і одним стали давати цілий пилок соняшника, другим — лише його зовнішню оболонку, третім — лише добуті з пилку метаболіти, а четвертим — пилок зовсім інших рослин.

Яким джмелям стало найлегше?

У джмелів, яких годували цілими пилковими зернами або лише його оболонкою, кількість C. bombi була на 81-94 відсотки нижчою, ніж в інших комах. Тоді як вживання метаболітів пилку не мало суттєвого впливу на кількість паразитів. Схожий ефект виявили і в пилку деяких інших рослин родини Айстрових, до яких належить і соняшник. Можливо, шипи на пилкових зернах усувають прикріплених до стінок кишки патогенів. Або ж вони подразнюють кишку і сприяють швидшому виведенню паразитів, на що вказують попередні дослідження, які показали, що пилок соняшника збільшує частоту й об'єм дефекацій. Але не виключено, що пилок безпосередньо пошкоджує й самі клітини патогенів. Наступні вивчення допоможуть краще зрозуміти, як використати дію пилкових зерен соняшника для захисту запилювачів.

Бджолам і джмелям сильно загрожують і хімічні речовини, якими люди захищають рослини від шкідників. Наприклад, у них порушується сон. Але зменшити шкоду можуть допомогти мікрочастинки, додані в раціон комах.