Шимпанзе повторили позіхання за людиноподібними роботами

У відповідь на позіхання голови людиноподібного робота шимпанзе позіхнули також і навіть лягли на підлогу. Це свідчить про те, що у них позіхання не просто «заразне», а ще і є сигналом для відходу до сну. Оскільки це вперше науковці виявили позіхання у приматів, що не є людьми, у відповідь на дії робота, то вони планують ретельніше дослідити, що спонукає шимпанзе реагувати на нього та на представників інших видів. Дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.

Позіхання (згори) та позіхання й лягання на підлогу (внизу) в шимпанзе у відповідь на дії робота. RMJM, Aline Sardin-Damasso & Mona

Позіхання (згори) та позіхання й лягання на підлогу (внизу) в шимпанзе у відповідь на дії робота. RMJM, Aline Sardin-Damasso & Mona

Як досліджували заразність позіхання в шимпанзе?

Дослідження проводили на 14 дорослих шимпанзе (Pan troglodytes), яким показували рухи голови андроїда, що показували позіхання, відкривання рота від подиву чи нейтральний вираз обличчя. Вісім з 14 шимпанзе, або 57 відсотків особин, у відповідь на позіхання також позіхали й лягали на землю, а деякі навіть перед цим збирали собі підстилку для цього.

Зліва направо: нейтральний вираз людиноподібного робота, відкривання рота від подиву, позіхання та задня частина голови робота. Aline Sardin-Damasso & Mona

Зліва направо: нейтральний вираз людиноподібного робота, відкривання рота від подиву, позіхання та задня частина голови робота. Aline Sardin-Damasso & Mona

Шимпанзе також частково реагували позіханням на відкривання роботом рота від подиву, хоча зазвичай робили це не одночасно з ним, а після побаченого. Загалом вони позіхнули після відкривання роботом рота 13 разів, що більш як втричі менше, ніж під час та після позіхання робота. Після позіхання робота шимпанзе також проводили більше часу лежачи, аніж після відкривання ним рота від подиву, що підкріплює гіпотезу про позіхання як сигнал до сну.

Значно частіше шимпанзе повторювали відкривання рота за роботом, зробивши це 23 рази. Під час споглядання нейтрального виразу обличчя та після цього шимпанзе позіхнули чотири рази й один раз відкрили рота від подиву, що не відрізняється від їхньої поведінки, коли вони не бачили робота. Хоча науковці не знають, що змушує шимпанзе повторювати за несхожим на них і неживим роботом, але припускають, що така поведінка походить від бажання встановити соціальні зв’язки з роботом, як це роблять з особинами свого та інших видів.

Для чого тваринам потрібне позіхання

🦁 Заразне позіхання допомогло левам синхронізувати свої рухи: якщо один лев повторював за іншим позіхання, то з більшою в 11 разів імовірністю повторив би й інші рухи.

🧠 Необхідність позіхання пояснюють ще й потребою охолоджувати мозок. І, як виявилося, тварини з більшим мозком позіхають значно довше за тварин з меншим.

🐴 А от у терапевтичних коней позіхання може бути ознакою того, що вони не бажають спілкуватися з людьми. Тож це потрібно враховувати, щоб не викликати у тварини стрес.