Середньовічні монахи створили чохли для книг зі шкіри тюленів з Ґренландії

Аналіз створених французькими монахами середньовічних кодексів показав, що чохли для них виготовляли зі шкіри тюленів, упійманих у водах скандинавських країн, Шотландії та навіть Ісландії чи Ґренландії. Цю шкіру монастирі могли отримувати внаслідок торгівлі з північними народами чи як десятину — податок на церкву. Завдяки водовідштовхувальним властивостям шкіри та шерсті тюленів такі чохли ефективно захищали середньовічні книги від пошкодження. Дослідження опублікували в журналі Royal Society Open Science.

Дві середньовічні книги в чохлах зі шкіри тюленів, які досліджували науковці. Élodie Lévêque

Дві середньовічні книги в чохлах зі шкіри тюленів, які досліджували науковці. Élodie Lévêque

Як дізналися про походження чохлів для книг?

Науковці досліджували шемізи, тобто сорочки церковних кодексів, які виготовляли зі шкіри та надягали зверху на книгу для додаткового захисту. Для цього зосередилися на середньовічних книгах XI-XII століть з монастирів французького ордену цистерціанців, які надавали перевагу світлій шкірі, як у тюленів. Шемізи досліджували за допомогою мас-спектрометрії й аналізу давньої ДНК. Ці методи вказали на те, що білок колаген і ДНК у шкірі належали саме представникам родини Тюленеві.

Після цього науковці вивчали походження шкір і віднесли їх до семи різних видів тюленів, сучасні популяції яких населяють моря від країн Балтії до Ґренландії. Крім того, дослідники встановили, що шемізи зі шкіри тюленів виготовляли в монастирях, що знаходилися поблизу торгових шляхів із північними народами. Це суперечить попереднім уявленням про те, що цистерціанці виготовляли шемізи з місцевих матеріалів, таких як шкіра оленів або кабанів. Також виготовлення їх зі шкіри тюленів свідчить про більш розвинену торгівлю між північними народами та рештою Європи у Середньовіччі, ніж вважали раніше.

  • А на березі Дніпра в Києві археологи знайшли черепи моржів, які прибули з Ґренландії чи навіть Канади. Це свідчить про розвинену торгівлю цими матеріалами з вікінгами у XII столітті.