Сейсмологи навчилися точно відрізняти землетрус від ядерного вибуху

Команда науковців створила алгоритм, який домоможе відрізнити землетрус від ядерного вибуху у даних сейсмографів. Дотепер вчені не могли точно сказати, яка саме подія спровокувала сейсмічні хвилі, якщо їх не попередили про ядерні випробування. Але новий алгоритм визначає природу події із точністю у 99 відсотків, розповідає Science Alert. Стаття науковців опублікована у Geophysical Journal International.

Вибух ядерної бомби під час американських випробувань у 1953 році. National Nuclear Security Administration / Nevada Site Office

Вибух ядерної бомби під час американських випробувань у 1953 році. National Nuclear Security Administration / Nevada Site Office


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як струшують землю ядерні вибухи?

Сейсмологам Австралійського національного університету вдалося знайти основну відмінність між сейсмічними хвилями від землетрусів і ядерних випробувань: характер їхнього поширення. Для цього вчені проаналізували сейсмічні дані про 1 200 землетрусів і 140 вибухів ядерних бомб, що відбувалися під час випробувань у США. Так виявилося, що при ядерному вибуху сили й деформації у ґрунті, які виникають, поширюються не симетрично, мов сфера, як вважалося раніше. Навпаки, вони приймають яйцеподібну форму, яка й вирізняє їх від землетрусів.

З урахуванням цього новий алгоритм аналізу сейсмічних хвиль неправильно визначив лише два випробування ядерних бомб, віднісши їх до землетрусів. Але цієї точності буде достатньо, щоб виявляти заборонені ядерні випробування, які сьогодні проводяться здебільшого під землею й часто можуть бути помітні лише сейсмологам. Свою розробку вчені опублікували у відкритому доступі.

  • Масові ядерні випробування лишаються не лише на сейсмограмах чи сторінках історії людства, а й у кабанах. Виявилося, підриви атомних бомб у 1960-х і досі забруднюють німецьких кабанів радіоактивними елементами.