Самки трав'яних жаб вдали з себе мертвих, щоб відвадити залицяльників

Самки трав'яних жаб виявилися не такими беззахисними перед численними самцями у період розмноження, як це вважалося. Згідно зі спостереженнями німецьких біологів, вони можуть уникати спаровування, вдаючи із себе мертвих. Дотепер подібну тактику спостерігали лише в одного іншого виду земноводних, пишуть вчені у журналі Royal Society Open Science. Коротко дослідження переказує сайт журналу Science.

Самці трав'яної жаби намагаються спаруватися з самкою. Carolin Dittrich

Самці трав'яної жаби намагаються спаруватися з самкою. Carolin Dittrich

Що змусило самок так поводитися?

Під час шлюбного сезону у трав'яних жаб (Rana temporaria) самці активно шукають партнерок, намагаючися спаровуватися із якомога більшою кількістю з них. Знайшовши самку, вони забираються на неї, очікуючи, коли та відкладе яйця, щоб одразу їх запліднити. Утім, самців часто більше, ніж самок, тож нерідкісні випадки, коли на одну жіночу особину одразу кидається багато самців. У такому разі вони можуть завдати їй суттєвої шкоди, травмувавши, чи потопивши. Вважалося, що самки мало що можуть вдіяти з цим, однак дослідження пари науковців Берлінського музею природничої історії свідчить, що це не так. Вчені початково хотіли з'ясувати у дослідах, чи впливає розмір самок на вибір самцями партнерок для спаровування, поміщаючи різні пари жаб в акваріум. Але зрештою біологи виявили стратегії уникнення самками залицяльників.

Що робили самки?

Дослідники з'ясували, що розмір самок не надто впливає на вибір самцями матерів своїм дітям. Між тим, з'ясувалося, що якщо самки не хочуть спаровуватися з окремим самцем, то дотримуватимуться однієї з трьох тактик уникнення. Часом самки практикували перекручування під тілом самця у воді, щоб визволитися з його обіймів. В інших випадках вони видавали звуки, як самці трав'яних жаб, коли їх випадково плутають із самками інші самці. Так вони змушували залицяльників подумати, що ті помилилися та причепилися до самця.

Самка прикидається мертвою, щоб відвадити самця. Carolin Dittrich

Самка прикидається мертвою, щоб відвадити самця. Carolin Dittrich

Зрештою, третя тактика полягала у вдаванні з себе мертвої. Вчені наводять один із випадків, коли помітили, що самка непорушно лежить у воді з простягнутими кінцівками, наче мертва. Самець, що намагався з нею спаруватися, швидко втратив інтерес та покинув її, а тоді самка «ожила» та хутко відплила геть. Тож схоже, що самки трав'яних жаб не такі вже й безпорадні, як це вважалося. Між тим, результати спостереження в лабораторії слід перевірити ще в природних умовах.

  • Самки павуків атериген теж прикидаються мертвими при залицянні до них самців, але зовсім не для того, щоб відвадити партнерів. Навпаки, так самки підбадьорюють самців спаруватися з ними, показуючи, що вони не в тому стані, щоб їх з'їсти.