Самка білого носорога вперше завагітніла після запліднення «у пробірці»

Самка південного білого носорога вперше завагітніла завдяки ембріональному трансферу — допоміжній репродуктивній технології, за якої ембріон утворюють «у пробірці», а відтак переносять на виношування у матку самки. Завдяки цьому досягненню науковці сподіваються, що вдасться утворити ембріони вимираючих північних білих носорогів та передати їх на виношування самкам південних білих носорогів, щоб вберегти популяцію від вимирання. Про досягнення повідомляють The Associated Press та AFP.

Ембріон носорога, який утворили під час штучного запліднення у пробірці. Jon Juarez / IZW via AP

Ембріон носорога, який утворили під час штучного запліднення у пробірці. Jon Juarez / IZW via AP


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чому досліджують перенесення ембріонів?

Північні білі носороги (Ceratotherium simum cottoni) є підвидом білого носорога, що через винищення людиною тепер складається винятково з двох самок — 34 річної Наджин, що не може виношувати дитинчат через погане здоров'я, і її 23-річної доньки Фату. Це означає, що природним чином популяція вже ніколи сама не відновиться. Однак у науковців є заморожена сперма п'яти вже померлих самців, а ще близько 20 тисяч південних білих носорогів (Ceratotherium simum simum), що разом може допомогти відновити підвид. Задум вчених у тому, що можна використати сперму померлих носорогів для запліднення яйцеклітин самок північних носорогів (наприклад, отриманих через перетворення на статеві клітини клітин шкіри), а сформовані ембріони перенести на виношування в матку самок південних носорогів, щоб не ризикувати зайвий раз здоров'ям Наджин і Фату.

Поки що тестування успішно провели з клітинами та самкою південного білого носорога, щоб вберегти рідкісний генетичний матеріал північних, у заповіднику Ол-Пейета в Кенії.

Що вдалося науковцям цього разу?

Вчені утворили ембріон південного білого носорога «у пробірці», а відтак ввели його у матку готової до спаровування самки. Через анатомію носорогів доступ до матки здійснювали через пряму кишку, а під час годинної процедури самка була під наркозом.

Ембріон носорога, який утворили під час штучного запліднення у пробірці. Jon Juarez / IZW via AP

Ембріон носорога, який утворили під час штучного запліднення у пробірці. Jon Juarez / IZW via AP

Ембріон успішно прижився у матці, однак загинув разом із матір'ю на 70 день. Причиною стала непов'язана з процедурою інфекція бактеріями клостридіями, яка скоріше всього, виникла через проникнення у вольєр носорогів під час паводків забрудненого ґрунту. Після смерті самки науковці змогли провести розтин ембріона і впевнитися у його нормальному розвитку. Вчені вважають, що якби не інфекція, ембріон мав би всі шанси пройти весь 16-місячний термін внутрішньоутробного розвитку й народитися здоровим носорогом. Надалі технологію ще досліджуватимуть, зокрема з огляду на те, що заморожена сперма північних білих носорогів має досить погану якість.