Самці морських слонів поплатилися за великий гарем коротшим життям

Африканські та американські біологи розрахували, що домінантні самці морських слонів, які мають більші гареми, живуть у середньому менше, ніж самці з меншою кількістю партнерок. Це пояснюється значними витратами ресурсів із року в рік на захист і підтримання великого гарему, що, утім, нагороджується кращим репродуктивним успіхом. Дослідження опубліковане в журналі Animal Behaviour.

Самець південного морського слона. 	Antoine Lamielle / Wikimedia Commons

Самець південного морського слона. Antoine Lamielle / Wikimedia Commons

Як вивчали особисте життя морських слонів?

Самці південних морських слонів (Mirounga leonina), які спаровуються з багатьма самками, витрачають багато сил на те, щоб захищати партнерок та відбивати конкурентів. Це позначається і на фізичному здоров'ї, але якою саме мірою, з'ясовували науковці Університету Преторії та Університету штату Монтана. У тримісячний період розмноження самці морських слонів збирають навколо себе до 50 самок, з якими регулярно спаровуються, та постійно мають сутички з підлеглими самцями, які їх хочуть замінити. Що важливо, самці у цей час майже не харчуються, використовуючи лише відкладені про запас ресурси, від чого багатоженство може бути ще небезпечнішим. Щоб розібратися із ціною утримання гарему, вчені проаналізували зібрані за 34 роки спостереження за морськими слонами на острові Маріон.

Як величина гарему вплинула на тривалість життя самців?

Зазвичай самці, що досягли рівня домінантних, мали вищі шанси на виживання, ніж підлеглі. Однак поміж самих домінантних самців тривалість життя виявилася сильно залежною від кількості самок у їхньому гаремі. Так, ті, що мали понад 12 самок, зрештою помирали раніше, ніж їхні родичі з меншою кількістю партнерок. Це особливо стосувалося тих самців, які народилися у роки меншого приплоду в популяції і стали домінантними раніше за інших.

Виживаність з роками підлеглих (а) та домінантних (b) морських слонів на пляжах із більш ніж 12 самцями (червоний) або менш ніж 12 самками (зелений). Kyle J. Lloyd et al. / Animal Behaviour, 2023

Виживаність з роками підлеглих (а) та домінантних (b) морських слонів на пляжах із більш ніж 12 самцями (червоний) або менш ніж 12 самками (зелений). Kyle J. Lloyd et al. / Animal Behaviour, 2023

Таким чином, вчені міркують, що ціна більшого репродуктивного успіху полягала у більшій витраті ресурсів на захист великого гарему та забезпечення увагою самок. До певного часу ці витрати не впливають на життя самців, але накопичуючись, виснажливий спосіб життя призводить до ранньої смерті.

Родичі південних морських слонів, що живуть на півночі, нещодавно відрізнилися незвичайним сном у воді, під час якого спірально опускаються на глибину 300 метрів, де можуть поспати без хижаків.