«Розумна шапка» підказала зміну кольору на світлофорі

Сингапурські вчені зв'язали «розумну шапку» із провідних волокон, яка може визначити, коли на світлофорі зміниться колір. Чи можна переходити дорогу, шапка повідомить через додаток на смартфоні, розповідає New Scientist. Стаття про головний убір опублікована у Nature.

Шапку випробовують на дорозі. Zhixun Wang et al. / Nature, 2024

Шапку випробовують на дорозі. Zhixun Wang et al. / Nature, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як створили шапку, і як вона бачить світлофор?

Свій виріб інженери Наньянського технологічного університету зв'язали на звичайному ткацькому верстаті, куди вплели електропровідні волокна з кремнію. Щоб крихкий кремній став схожий на нитку, його у вигляді дроту спершу помістили у скляну трубку. При нагріванні до 1 000 градусів Цельсія трубка з кремнієм розм'якшилась, тому вчені змогли розтягнути її у тонку нитку, з якої після охолодження видалили скло та замінили його на м'який полімер.

Заточений у нитки кремній вміє поглинати світло певних довжин хвиль, генеруючи після цього електричний сигнал. Ці сигнали обробляла електронна плата, яку під'єднали до кремнієвих ниток і залишили всередині шапки. Так, реєструючи колір, вона передавала цю інформацію на мобільний телефон, який вібрував, повідомляючи про сигнал світлофора. Така технологія стала б у пригоді, наприклад, пішоходам із порушеннями зору, коли голосові сигнали світлофорів перебиває звук машин. Крім того, властивостей шапки не погіршили пів року носіння й прання, тому метод виготовлення таких ниток дозволить створювати й інший «розумний одяг».

Вигляд шапки. Zhixun Wang et al. / Nature, 2024

Вигляд шапки. Zhixun Wang et al. / Nature, 2024

Який ще «розумний одяг» створюють вчені?

🧦 Шкарпетки із п'єзоелектричними нитками, які вміють розпізнавати пози з йоги

👕 Розмальовані спреєм з електрополімером речі, що з ним перетворюються на датчики руху

🤖 А також светр, сплетений з електропровідної тканини, який служить роботам, щоб вони відчували дотики