Американські інженери одягнули робота у светр з електропровідної тканини, щоб він міг відчувати дотик. Светр зв'язали на звичайному верстаті, але у пряжу додали провідні волокна, які дають змогу датчикам зчитувати тиск при дотику. Такий светр допоможе людям краще взаємодіяти з роботами, пишуть вчені у статті, яку представлять на конференції IEEE International Conference on Robotics and Automation.
Навіщо роботу такий светр?
Тактильні датчики, які дають можливість визначати дотик за тиском чи температурою, необхідні роботам, щоб краще взаємодіяти з навколишнім середовищем: виявляти перешкоди, краще контролювати рухи, а також безпечніше взаємодіяти з людьми. Втім, не всі роботи підходять для того, щоб вкривати їх масивами датчиків. Тому команда інженерів з Університету Карнегі-Меллон вирішила створити тактильний светр, який стане універсальним способом наділити роботів відчуттям дотику.
Як светр допомагає відчути дотик?
Дослідники виготовили RobotSweater на в'язальному верстаті з провідних та ізоляційних волокон, переплетених зі звичайною тканиною. Отриманий матеріал складався з трьох шарів: верхній і нижній включають електропровідні волокна, а шар посередині є ізоляційним. При дотику верхній і нижній шари тканини стикаються та замикають ланцюг. Опір, який виникає при цьому, зчитується датчиками, що розміщені по тканині, щоб локалізувати місце дотику, і передати його.
Інформацію про дотик можна використати, щоб, наприклад, керувати роботом. Дослідники запрограмували робота, щоб у відповідь на дотик він повертав голову, зупинявся чи розвертався в інший бік, щоб уникнути зіткнення. Якщо торкатися робота зі спини, то він прискориться, думаючи, що його підштовхують. У наступних роботах інженери планують покращити обробку даних про дотики та шити подібний одяг для роботів різних форм і розмірів.
Раніше ми розповідали, як трибоелектрична пряжа для одягу допомогла зібрати енергію під час руху, якої вистачить, щоб живити, наприклад, годинник.