Розмови зарядили датчик для живлення електроніки

Швейцарські інженери показали датчик, який заряджається від розмов й може замінити батарейки у невеликих електронних пристроях. Голос змушує датчик вібрувати так, що він генерує електричний імпульс. Вчені можуть навчити його навіть розрізняти різні слова, як-от «увімкнути» чи «вимкнути», та пропонують використовувати для слухових апаратів чи як датчик у будівництві, розповідає New Atlas. Стаття розробників опублікована в Advanced Functional Materials.

Датчик, який створили вчені. Astrid Robertsson / ETH Zurich

Датчик, який створили вчені. Astrid Robertsson / ETH Zurich


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як голос заряджає?

Датчик, що його представили науковці Федеральної вищої технічної школи Цюриха, насправді являє собою композитний матеріал із кремнію. На відміну від електронних пристроїв, він не має ніяких металів, а лише особливу будову: десятки пластин, об'єднаних стрижнями-пружинами. При вимовленні певного слова, звукові хвилі від якого резонуватимуть з датчиком, він почне вібрувати, створюючи крихітний електроімпульс. Зараз завдяки конструкції датчик чутливий до слів «три» і «чотири», які мають різну звукову енергію при вимовленні, а у майбутньому вчені планують навчити його виявляти до 12 слів чи звуків. На думку науковців, зменшений такий датчик зможе живити кохлеарні імплантати чи медичні пристрої, наприклад, для визначення тиску в очах. А окремо його можна під'єднати до сигналізації й навчити чути звуки стін, які тріскаються, чи від витоків газу, щоб він подавав сигнал небезпеки. Розробка вже запатентована й наразі вчені працюють над різним застосуванням датчика, щоб зменшити використання токсичних для довкілля батарейок.

  • Датчики без батарейок також корисні у сільському господарстві. Такі датчики вологи створили японські інженери. Пристрої не мають токсичних складників, а після завершення строку служби розкладаються й удобрюють врожай.