Російське вторгнення в Україну збільшило викиди цивільних літаків в атмосферу
Російське вторгнення в Україну збільшило викиди цивільних літаків в атмосферу на понад вісім тонн вуглекислого газу у 2023 році. З початком повномасштабного вторгнення літаки почали уникати повітряного простору України та росії, через що витрачали більше палива на довші маршрути. Це призвело до збільшення рівня викидів цивільної авіації на один відсоток. Дослідження опублікували в журналі Communications Earth & Environment.

Зміни в маршрутах літаків через російське вторгнення: синім позначено маршрути, якими почали літати рідше, а червоним — якими почали літати частіше. Dannet et al. / Communications Earth & Environment, 2025
Наскільки збільшилися витрати палива літаків через війну?
Вивчаючи маршрути літаків, науковці встановили, що російське вторгнення спричинило зміни в маршрутах приблизно 1100 польотів щодня. Це призвело до збільшення використання палива літаками на 13 відсотків. Найбільше це стосувалося маршрутів між Європою та Східною Азією, де літаки почали використовувати на 14,8 відсотка більше палива, пролітаючи над Арктикою чи на південь від росії. Польоти між Північною Америкою та Азією стали потребувати майже на 10 відсотків більше палива, ніж до вторгнення.
Утім до змін маршрутів літаків і збільшення викидів призвели й конфлікти в інших країнах. Так закриття повітряного простору над Лівією, Сирією та Єменом призвело до змін маршрутів 80-100 польотів щоденно. Однак через те, що площа цих країн не така велика, зміна маршрутів призвела до збільшення викидів авіації лише на 0,2 відсотка.
- Російське вторгнення шкодить клімату не лише через збільшення викидів від авіації. Як з’ясувалося, руйнування інфраструктури, обстріли енергетичних об’єктів і лісові пожежі, спричинені війною, призвели до збитків клімату на понад 32 мільярди доларів.
- Війна росії в Україні змінила маршрути не лише літаків, але й міграції птахів. Хижі птахи великі підорлики, які й до цього мали статус вразливого виду, були змушені летіти довше та робити менше зупинок дорогою, щоб уникнути вибухів або збільшеної активності людей в регіоні.