Різні люди однаково побачили червоний колір

Дослідники не знайшли відмінностей у тому, як різні люди сприймають червоний колір. Використовуючи його порівняння з іншими кольорами, науковці з’ясували, що люди з нормальним кольоровим зором бачать червоний однаково червоним. Водночас сприйняття цього кольору в людей з колірною сліпотою відрізнялося від такого в людей з нормальним зором, але було схожим на сприйняття інших людей з колірною сліпотою. Дослідження опублікували в журналі iScience.

Схема того, як науковці порівнювали сприйняття кольорів двох людей. Спершу модель порівнювала сприйняття кольорів без назв, а потім науковці визначали, чи збіглося в різних людей сприйняття одного кольору. Kawakita et al. / iScience, 2025

Схема того, як науковці порівнювали сприйняття кольорів двох людей. Спершу модель порівнювала сприйняття кольорів без назв, а потім науковці визначали, чи збіглося в різних людей сприйняття одного кольору. Kawakita et al. / iScience, 2025

Як вивчали сприйняття кольорів різними людьми?

Науковці опитали понад 400 людей з нормальним зором і понад 250 — з колірною сліпотою, даючи їм порівняти за подібністю 93 різних кольори та їх відтінки. Оскільки сприйняття кольорів дуже залежить від того, як їх називають, під час аналізу науковці не враховували назви кольорів. Натомість вони використовували комп’ютерну модель, яка створювала сітку з кольорів на основі їхньої подібності чи відмінності в сприйнятті конкретної людини.

Коли науковці порівняли такі колірні сітки в групі людей з нормальним кольоровим зором, то виявилося, що вони не мають сильних відмінностей. У групі людей з колірною сліпотою червоний і зелений кольори знаходилися значно ближче одне до одного в сітці, тобто люди сприймали їх більш схожими, ніж люди з нормальним зором. Дослідники сподіваються, що такий підхід допоможе вивчати те, наскільки особистий досвід впливає на сприйняття запахів, смаків й інших суб’єктивних відчуттів.

  • Науковці вже з’ясували, що в мозку різних людей сприйняття кольорів відбувається схожим способом. А за активністю мозку змогли навіть визначити, який колір в цей момент бачила людина.