Різке схуднення покращило стан печінки при її жировому переродженні

Швидке схуднення, зумовлене різким обмеженням споживання калорій, покращило здоров'я печінки у людей із ожирінням і неалкогольним стеатогепатозом — запальною хворобою печінки при заміщенні її тканин жировими клітинами та сполучною тканиною. На це вказує дослідження британських науковців у журналі Obesity.

Зріз тканини печінки із неалкогольним стеатозом, на якому помітні притаманні хворобі жирові включення. Lab-Ally

Зріз тканини печінки із неалкогольним стеатозом, на якому помітні притаманні хворобі жирові включення. Lab-Ally

Коли доцільне різке схуднення?

Неалкогольний стеатогепатоз зазвичай розвивається на фоні надмірної ваги тіла, і зі збільшенням у світі частки людей з ожирінням зростає й кількість людей із захворюванням печінки. Оскільки воно пов'язане із зайвою вагою, при його лікуванні ключова роль належить схудненню. Згідно з більшістю досліджень, вагомого покращення стану печінки можна досягти при скиданні 15-20 відсотків ваги. Зробити це у відносно короткі терміни можна завдяки дуже низькокалорійній дієті.

Більшості людей таке сильне обмеження харчування не потрібне і може сильно нашкодити, та іноді його призначають при ожирінні й діабеті. Однак дотепер були сумніви, чи безпечно дотримуватися такого харчування людям зі значним ураженням печінки. Тож науковців Оксфордського університету вирішили це з'ясувати, поспостерігавши за станом печінки 14 добровольців із ожирінням та стеатогепатозом. Учасники протягом 12 тижнів споживали на день усього 880 кілокалорій, після чого ще 12 тижнів поступово переходили на звичайну калорійність.

Як вплинуло схуднення на печінку?

За 24 тижні на дієті учасники втратили 15 відсотків ваги. За цей час частка жиру у їхній печінці зменшилася у середньому на 13 відсотків, а в 10 добровольців показник складав у кінці менш ніж 5,6 відсотка, що вказує про усунення надмірного жиру в органі. Про краще здоров'я печінки після дієти свідчили й суттєво нижчі показники АЛТ та АСТ у крові, які є маркерами пошкодження печінки.

Автори зазначають, що ступінь покращення здоров'я печінки, який вони виявили в учасників, є одним із найбільших серед описаної у науковій літературі щодо неалкогольного стеатогепатозу. Це свідчить про доцільність впровадження дуже низькокалорійної дієти у стандартну терапію захворювання, однак це слід перевірити на більшій кількості учасників.

Допомогти зберегти печінку здоровою може й збагачення раціону кавою, свідчить недавнє дослідження.