Рибки-клони проявили індивідуальність з першого дня життя

Дослідження німецьких вчених свідчить, що індивідуальність може почати формуватися до народження. У їхніх дослідах рибки молінезії, які є генетично ідентичними, тобто клонами, з першого дня життя проявили відмінності у поведінці, всупереч тому, що їх одразу після народження розділили й утримували в ідентичних умовах. Результати оприлюднили в журналі Nature Communications.

Амазонські молінезії. David Bierbach

Амазонські молінезії. David Bierbach

Що спонукало вчених вивчати індивідуальність рибок?

Однояйцевих близнюків по суті можна вважати клонами, оскільки вони розвинулися з однієї заплідненої яйцеклітини та є генетично ідентичними. Всупереч цьому, вони можуть дуже відрізнятися за характером і поведінкою. Це означає, що крім генів на риси особистості впливають і інші фактори, зокрема, умови довкілля.

Кілька років тому група дослідників, очолена біологами Інституту прісноводної екології та рибного господарства імені Лейбніца, показала, що природні клони рибок амазонської молінезії (Poecilia formosa), яких розділили з народження й помістили в однакові умови, демонструють відмінності у поведінці на сьомий тиждень життя. Тепер же вчені зацікавилися, коли саме проявляється індивідуальність: можливо, вона формується ще до народження і тоді проявиться з першого дня життя.

Які риси помітили за рибками?

Науковці розділили 26 молінезій одразу після їх народження і помістили в максимально ідентичні умови, включно з розмірами акваріума, освітленням та режимом годуванням. Відтак за ними спостерігали протягом десяти тижнів, реєструючи поведінку на камеру, що автоматично фотографувала рибок кожні три секунди.

Проаналізувавши усі 924 000 фотографій, отримані за час дослідження, науковці дійшли висновку, що індивідуальність навіть у клонів проявляється уже в першу добу життя і посилюється з часом. Наприклад, це стосувалося рівня активності та швидкості плавання. Аналіз вказав, що варіації не пояснюються такими змінними як час спостереження, розмір тіла або швидкість росту рибок ані в перші дні життя, ані протягом усіх 10 тижнів.

Тож вчені припускають, що індивідуальність починає формуватися ще до народження. Можливо, на це впливає внутрішнє середовище матері через менш рівномірний розподіл ресурсів. Не виключено, що відмінності є пристосуванням і спричиняються випадковими молекулярними, неврологічними чи фізіологічними варіаціями. Вони можуть збільшувати різноманіття в рамках одного потомства, особливо генетично ідентичного, щоб підвищити його пристосованість до різних умов.

Та індивідуальність у рибок можна й приглушити. Ми вже писали, що забруднення води слідами людських антидепресантів стирає індивідуальні риси особистості у рибок гупі.

амазонської молінезії
Цей вид представлений винятково живородними самками, через що й отримали назву на честь войовничих амазонок. Для розмноження вони спаровуються із самцями інших близьких видів, але не використовують їхню ДНК, тому все потомство є самками-клонами матері.