Рекордно потужний марсотрус видав тектонічну активність Марса

Один з найпотужніших марсотрусів з коли-небудь зареєстрованих на планеті назвали свідченням її тектонічної активності. Марсотрус зареєструвала станція InSight, але досі жоден орбітальний апарат навколо Марса не виявив ознак ударної події, яка могла б спричинити удар достатньої сили. Тому планетологи вважають, що InSight стала свідком деформації кори Марса, наприклад, через охолодження планети. Про це розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю вчених у Geophysical Research Letters.

Панорамна світлина місця посадки InSight. NASA/JPL-Caltech

Панорамна світлина місця посадки InSight. NASA/JPL-Caltech

Що відомо про тектонічну активність Марса?

Як і на Землі, вважають планетологи, у минулому на Марсі відбувалася тектоніка літосферних плит, яка сформувала сучасний рельєф планети через вулканізм і марсотруси. Але оскільки надра Марса швидко остигли, мільярди років тому тектонічна активність на планеті припинилася. А тисячі марсотрусів, які на планеті зареєструвала зокрема місія InSight, були спровоковані ударами метеоритів, від яких Марс через відсутність магнітосфери погано захищений. Втім, все ж один з тисячі марсотрусів, почутих InSight, науковцям з Оксфордського університету з метеоритами пов'язати не вдалося.

Що незвичайного було у марсотрусі?

Марсотрус, зареєстрований InSight 4 травня 2022 року, виявився принаймні у п'ять разів потужнішим, ніж один з найпотужніших марсотрусів, зафіксованих на планеті доти. Удар, який би спричинив таку активність, мав би лишити на Марсі кратер діаметром від 300 до 500 метрів. Такий легко побачити на орбітальних знімках Марса, тому дослідники одразу взялися їх вивчати.

Кілька місяців пошуків за допомогою орбітальних апаратів «Марс-експрес», MRO, Al Amal та інших не виявили жодного нового кратера, який би підійшов під опис. Тому планетологи дійшли висновку, що зареєстровану InSight подію спровокував сам Марс. На думку вчених, сейсмічну активність спричинила деформація кори планети через стрес, накопичений від стискання під час поступового охолодження Марса.

  • Сьогодні місія InSight вже не працює — її сонячні панелі засипало марсіанським пилом. Але за час своєї роботи вона розповіла не лише про марсотруси, а і про внутрішню будову Червоної планети.