Речовина з вибуху зір згенерувала магнітні поля нейтронним зорям
Падіння речовини масивної зорі, що пережила вибух, на її рештки — нейтронну зорю — виявилося причиною появи на нейтронних зорях магнітних полів. Принаймні про це свідчить нове моделювання загибелі й подальшої еволюції таких світил. Так науковці пропонують пояснювати існування нейтронних зір, які мають слабкі магнітні поля й тому не вписуються у сучасні моделі зоряної еволюції. Результати дослідження опубліковані у журналі Nature Astronomy.
Як з'являються такі магнітні поля?
Щоб з'ясувати механізм генерації магнітних полів на нейтронних зорях, науковці розрахували динаміку поглинання ними речовини, яка лишилася після вибуху первинної зорі. Моделювання визначило, що цей процес запускає динамо-механізм, який перетворює кутовий момент падаючої плазми на магнітне поле всередині нейтронної зорі. Подібним чином механічні динамо-машини на Землі перетворюють кінетичну енергію на електричну.
Більше того, виявилося, що утворені внаслідок цього магнітні властивості нейтронних зір залежать від кількості викинутої речовини та інтенсивності її падіння на світило. Згідно з розрахунками, ці магнітні поля можуть мати потужність, що у 10-100 разів менша за світила такого типу — таку ж, як спостерігають у деяких зір астрономи. Подальші дослідження, за словами вчених, зосередяться на розширенні моделі, включаючи ефекти надпровідності та внутрішньої динаміки плазми у надщільних умовах нейтронних зір, що дозволить уточнити отримані теоретичні розрахунки.
- Астрономам мало відомо не лише про властивості деяких нейтронних зір, але і про особливості їхньої появи. Так лише у 2024 році вдалося поспостерігати, як такий об'єкт народився одразу після смерті світила.