Рання втрата ноги знизила шанси косариків стати альфа- та бета-самцями

Новозеландські та бразильські біологи з'ясували, що рання втрата ноги робить самців косариків Forsteropsalis pureora набагато більш схильними стати гама-самцями, які мають маленькі хеліцери та низьку спроможність конкурувати за самку, ніж великими альфами чи бетами. Про це повідомляється у журналі Behavioral Ecology.

Бета-самець Forsteropsalis pureora з довгими вузькими хеліцерами. Erin Powell / Wikimedia Commons

Бета-самець Forsteropsalis pureora з довгими вузькими хеліцерами. Erin Powell / Wikimedia Commons

Чим відрізняються альфи й гами у косариків?

Новозеландські косарики Forsteropsalis pureora характеризуються наявністю трьох морф серед самців навіть у межах однієї популяції, які відрізняються не лише зовнішньо, а й репродуктивною поведінкою. Серед них виділяються альфи — великі косарики з широкими хеліцерами, бети — теж великі самці, але з вузькими довгими хеліцерами, та гами — самці з дуже малими хеліцерами, які масою до семи разів менші за альф і бет. Альфи й бети використовують свої великі розміри й хеліцери як зброю у сутичках за самок, тоді як гамам залишається розшукувати вільних партнерок, за яких не потрібно битися. Зважаючи на те, що косарики здатні ампутувати собі кінцівки у разі нападу хижака, не відрощуючи натомість нових, вчені з Університету Окленда з колегами подумали, що рання втрата ноги може бути визначальною щодо шляху розвитку самця косарика.

Як травма визначила життя косариків?

Дослідники відловили у природі 86 дорослих самців косариків та класифікували їх усіх за трьома морфами, звертаючи увагу на наявність та час втрачених ніг. Так вони з'ясували, що самці, які ще до дорослого віку позбулися ноги, мають у 45 разів вищі шанси вирости у гам, ніж самці з усіма кінцівками. Автори мають два потенційні пояснення, чому так стається. Можливо, косарики з ампутованою ногою не здатні розвинутися у великих домінантних через неможливість добути собі достатню кількість поживних речовин для цього. Або ж шлях гами за таких умов є насправді пристосуванням, оскільки самцям не треба брати участь у битвах з цілими конкурентами, які явно матимуть перевагу над ними.

Ампутація власних ніг зазвичай використовується, коли тварина намагається визволитися від хижака, але як нещодавно з'ясувалося, довгоногі комарі хіонеї рятуються таким чином від морозу.