Скам'янілість віком близько 125 мільйонів років зберегла акт вполювання невеликим ссавцем динозавра, який втричі за нього більший. Рідкісна знахідка спростовує поширену думку, що ранні ссавці лише ховалися в тіні великих динозаврів, поки ті не звільнили для них нішу після масового вимирання. Про це повідомляє сайт Science із посиланням на статтю китайських та канадських науковців у журналі Scientific Reports.
Чому вважають, що ссавець саме вполював динозавра?
Незвичайну знахідку знайшов ще 2012 року фермер у китайській провінції Ляонін, звідки відомі тисячі скам'янілостей тварин, убитих масштабним виверженням вулкана. Вона зберегла у камені представника невеликого рослиноїдного динозавра пситтакозавра (Psittacosaurus), у тіло якого впився зубами репеномамус (Repenomamus) — ссавець, розмірами десь із борсука. Детально дослідити знахідку взялися палеонтологи Хайнаньського університету науки й технологій та Канадського природничого музею з китайськими й канадськими колегами. Вони оцінили вагу молодого динозавра приблизно у 10,6 кілограма, а ссавця — усього в 3,4 кілограма.
На те, що маленький ссавець є саме нападником, а не випадковим відвідувачем, свідчить те, що він сидить зверху на лежачому пситтакозаврі та впивається зубами у його ребра. Одна його ступня затиснута під тілом динозавра, тоді як інша — в його щелепах. Все це вказує саме на жорстоку боротьбу. Це дещо суперечить популярному уявленню, що ссавці за 230 мільйонів років співіснування з динозаврами виживали лише завдяки вмілому хованню і атакували хіба що щойно вилуплених динозаврів чи крали їхні яйця.