Ранні ссавці атакували втричі більших за них динозаврів

Скам'янілість віком близько 125 мільйонів років зберегла акт вполювання невеликим ссавцем динозавра, який втричі за нього більший. Рідкісна знахідка спростовує поширену думку, що ранні ссавці лише ховалися в тіні великих динозаврів, поки ті не звільнили для них нішу після масового вимирання. Про це повідомляє сайт Science із посиланням на статтю китайських та канадських науковців у журналі Scientific Reports.

Скам'янілість динозавра, якого вполював ссавець. Gang Han / Science

Скам'янілість динозавра, якого вполював ссавець. Gang Han / Science

Чому вважають, що ссавець саме вполював динозавра?

Незвичайну знахідку знайшов ще 2012 року фермер у китайській провінції Ляонін, звідки відомі тисячі скам'янілостей тварин, убитих масштабним виверженням вулкана. Вона зберегла у камені представника невеликого рослиноїдного динозавра пситтакозавра (Psittacosaurus), у тіло якого впився зубами репеномамус (Repenomamus) — ссавець, розмірами десь із борсука. Детально дослідити знахідку взялися палеонтологи Хайнаньського університету науки й технологій та Канадського природничого музею з китайськими й канадськими колегами. Вони оцінили вагу молодого динозавра приблизно у 10,6 кілограма, а ссавця — усього в 3,4 кілограма.

Художня ілюстрація нападу репеномамуса на пситтакозавра. Michael Skrepnick / Science

Художня ілюстрація нападу репеномамуса на пситтакозавра. Michael Skrepnick / Science

На те, що маленький ссавець є саме нападником, а не випадковим відвідувачем, свідчить те, що він сидить зверху на лежачому пситтакозаврі та впивається зубами у його ребра. Одна його ступня затиснута під тілом динозавра, тоді як інша — в його щелепах. Все це вказує саме на жорстоку боротьбу. Це дещо суперечить популярному уявленню, що ссавці за 230 мільйонів років співіснування з динозаврами виживали лише завдяки вмілому хованню і атакували хіба що щойно вилуплених динозаврів чи крали їхні яйця.