Ранні люди навмисне створили кам'яні сфери 1,4 мільйона років тому

Кам'яні сфери, знайдені поруч зі звичними знаряддями у відкладеннях віком 1,4 мільйона років, назвали результатом свідомого оброблення каменю до кулястої форми. Вчені не знайшли можливе призначенням таким артефактам, але їхнє навмисне виготовлення вказує, що ранні люди мали концепцію сфери та симетрії, яку могли втілювати у життя через непрактичні, але привабливі кам'яні кулі. Про відповідне дослідження ізраїльських науковців у журналі Royal Society Open Science розповідає сайт журналу Science.

Кам'яні сфери з Убейдії віком 1,4 мільйона років. Leore Grossman

Кам'яні сфери з Убейдії віком 1,4 мільйона років. Leore Grossman

Що за сфери вивчали науковці?

Близько 600 кам'яних сфер знайшли ще під час розкопок у 1960-х роках на півночі Ізраїлю на стоянці древніх людей Homo erectus, відомій як Убейдія і датованій 1,4 мільйонами років. Сфери були поруч зі звичними кам'яними інструментами, як-от сокирами. Але на відміну від інших знарядь, кулям вчені не знайшли можливого практичного використання. Між тим, подібні об'єкти знаходили і в інших локаціях древніх людей по всьому світу. Припускали, що це всього лише побічний продукт від виготовлення інших інструментів, із чим погоджувалися не всі дослідники. Щоб розібратися у походженні незвичайних артефактів, науковці Єврейського університету та Університету Ровіра-і-Вірджілі проаналізували 150 сфер з Убейдії за допомогою технології 3D-сканування, яке дозволило у деталях розгледіти геометрію кам'яних куль з увагою до кутів на поверхнях.

Що показав аналіз?

Найперше, вивчення підтвердило, що кам'яні сфери не є природного походження. На відміну від результату природних процесів, вони мають шорстку поверхню, а деякі є майже ідеальними кулями, які вкрай рідко зустрічаються в природі. Ба більше, за характером слідів та кутами сколів науковці зробили висновок, що сфери не є побічним результатом, а цільовим продуктом обробки каменю. На це вказала, зокрема, наявність великої первинної площини на камені, яку поступово оточили меншими площинами, відколюючи навколо неї краї.

Вчені міркують, що люди вже 1,4 мільйона років тому усвідомлювали концепцію сфери та створювали об'єкти, що їй відповідають. Наразі автори не знають, для чого могли використовуватися кам'яні сфери, але не виключають, що вони були просто проявом цінування симетрії та краси форми ранніми людьми.

  • Пізніше доісторичні люди почнуть цінувати ще й інструменти, створені задовго до них. Одне з досліджень вказує, що люди на території Ізраїлю 500 тисяч років тому колекціонували, повторно використовували й берегли кам'яні знаряддя, створені іншими людьми.