Шотландські інженери показали прототип одного зі ступенів ракети, яка спалює сама себе для польоту, що замінює до 16 відсотків палива для неї. Поки прототип випробували не для польоту, а лише як демонстрацію тяги, яку може створити самоспалення ракети. Але у майбутньому така ракета допоможе здешевити космічні польоти й зменшити кількість космічного сміття, розповіло видання New Scientist.
Як ракета доставить вантаж, якщо вона буде самоспалюватися?
У сучасних ракет паливо розміщують у нижніх ступенях, щоб ракета їх скидала, коли паливо закінчиться. Ці уламки падають назад на Землю, де їх можуть використати повторно, як у ракеті Falcon Heavy від SpaceX, або ж залишаються на навколоземній орбіті як космічне сміття. Задум науковців із Університету Глазго дозволяє позбутися цієї проблеми, адже їхня ракета повністю самоспалиться. Перед цим запуск відбуватиметься як і на традиційних ракетах: у носовій частині розмістять вантаж, який потрібно доставити у космос, а запуск відбудеться за допомогою киснево-пропанового палива. Але через нагрівання від спалювання палива ракета почне поступово горіти й сама, спаливши себе остаточно після від'єднання вантажу. У випробуванні таке горіння забезпечило тягу у 100 ньютонів — для порівняння, Falcon Heavy для зльоту вимагає 22 800 кілоньютонів. Але у повному розмірі самоспалення ракети замінить їй тягу від використання від 5 до 16 відсотків палива. Завдяки цьому вона буде легшою й зможе вивести більше вантажу у космос, що здешевить доставку.
- Зі збільшенням космічних запусків, сміття від ракет стає дедалі більшою проблемою. Цьому ми присвятили матеріал «Звідки береться космічне сміття».