Радіовипромінювання Урана викаже океани на його супутниках
Планетологи запропонували новий спосіб з'ясувати, чи є океани під поверхнями супутників Урана — використовуючи власне радіовипромінювання планети. Воно може бути достатньо сильним, щоб прозондувати надра супутників, відбиваючись від них. Науковці ж матимуть зареєструвати ці відбиті радіохвилі та за їхніми характеристиками визначити, чи проходили вони крізь воду під поверхнями супутників. Дослідження опубліковано в трудах конференції 56th Lunar and Planetary Science Conference.
Що радіохвилі Урана зможуть сказати про океани?
Ідея планетологів полягає у використанні радіохвиль, які утворюються на Урані внаслідок нестабільностей у його магнітосфері. Ці хвилі природно випромінюються ним і досягають п'яти найбільших супутників поруч — Міранди, Аріеля, Умбріеля, Титанії та Оберона — на яких науковці давно підозрюють існування океанів. Проникаючи під поверхню супутників, радіохвилі відбиватимуться від різних шарів їхніх надр, що впливатиме на їхні характеристики.
Відбитий сигнал дозволить виявити, де саме всередині супутника є межі між речовинами — наприклад, між кригою й рідиною або між кригою та щільною мантією. Якщо під крижаною оболонкою є океан, радіохвилі від нього відбиватимуться сильніше, ніж від твердої поверхні. А от ступінь згасання сигналу допоможе оцінити температуру й склад льоду. Таким чином, ці природні радіохвилі можуть дати відповідь не лише на питання про наявність океану, а й про його глибину, температуру та хімічний склад.
Запропонований планетологами підхід має бути інтегрований у концепцію місії Uranus Orbiter and Probe, яку NASA визначило як пріоритетну для майбутніх досліджень системи Урану.
- Одна з місій NASA вже відправилася шукати океани на супутниках, щоправда, іншого газового гіганта — Юпітера. Європу, Ганімед і Каллісто летить вивчати станція JUICE. За планами, супутників вона дістанеться у 2031 році.