Пуповинна кров вказала на схильність дитини до ожиріння

Активність трьох генів у пуповинній крові може слугувати показником для передбачення ризику розвитку ожиріння у дітей, свідчить дослідження американських вчених. Один із генів виявився залучений до запальних процесів, із яким пов'язують такі стани, як надлишкова вага та діабет другого типу, пише New Scientist. Відповідна стаття опублікована в журналі eBioMedicine.

Kelly Sikkema / Unsplash

Kelly Sikkema / Unsplash

Як визначили зв'язок пуповинної крові та ожиріння?

Науковці Гарвардського університету з американськими колегами присвятили дослідження відмінностям в експресії генів новонароджених малюків, щоб з'ясувати, чи пов'язані з дитячим ожирінням початкові особливості роботи генів. Вони проаналізували експресію генів у клітинах із пуповинної крові 831 дитини, за якими стежили з народження і до 18 років. Так вони помітили, що у дітей, які пізніше розвинули ожиріння, з народження помітно виділялася експресія трьох генів. Один із них відіграє важливу роль у запальних процесах. Зважаючи на те, що ожиріння та пов'язаний із ним діабет другого типу й самі пов'язані з високим рівнем запалення, можливо, що за цим стоять особливості активності генів ще при народженні.

Причини, через які у дітей змінюється активність генів, відбивають особливості розвитку ще в утробі. На нього могли вплинути такі фактори, як харчування матері, її шкідливі звички та забруднення повітря. Але завдяки цьому дослідженню є можливість, що у майбутньому зміни виявлятимуть за допомогою рутинного тесту пуповинної крові новонароджених. Це уможливить раннє виявлення дітей у групі ризику і вчасне вжиття заходів, які б мінімізували розвиток у них ожиріння.