Пульсар Вітрил породив рекордно енергетичне випромінювання

Пульсар Вітрил — нейтронна зоря, яка лишилася після спалаху наднової, — випустила гамма-промені з енергією у понад як 20 тераелектронвольт. Це у 20 разів більше, ніж попередній рекорд серед пульсарів, що змушує переглянути моделі активності таких світил. Про це розповіло видання New Scientist з посиланням на статтю астрономів у Nature Astronomy.

Зображення пульсара Вітрил і туманності навколо нього, яке отримала космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра». NASA / CXC / Univ of Toronto / M.Durant et al.

Зображення пульсара Вітрил і туманності навколо нього, яке отримала космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра». NASA / CXC / Univ of Toronto / M.Durant et al.

Що незвичайного у випромінюванні пульсарів?

Серед понад трьох тисяч відкритих пульсарів менш як три сотні відомі високоенергетичним випромінюванням у гамма-діапазоні, тобто від 100 мегаелектронвольтів до 100 гігаелектронвольтів. Єдиної теорії, яка б пояснювала різну поведінку цих світил не існує. Згідно з деякими, випромінювання пульсарів залежить від їхнього магнітного поля — що воно сильніше, тим сильніше прискорюються електрони, генеруючи випромінювання.

Утім, не всі високоенергетичні пульсари мають достатні для цього магнітні поля, тому інші теорії передбачають, що випромінювання виникає як наслідок швидкого обертання пульсарів. Розібратися астрономам може допомогти пульсар Вітрил — молода, віком всього в 11 тисяч років, нейтронна зоря на відстані 800 світлових років від Землі, яку вивчали за допомогою системи телескопів H.E.S.S.

Що виявили у пульсарі Вітрил?

Спостереження за пульсаром виявили потік фотонів з енергією у понад як 20 тераелектронвольтів — у 20 разів більшою, ніж у попереднього пульсара-рекордсмена з Крабоподібної туманності. Астрономи з'ясували, що високоенергетичні частинки пульсар випускає у перервах між менш екстремальним випромінюванням. На думку вчених це свідчить про те, що за випромінювання пульсара Вітрил відповідають одні і ті самі заряджені частинки, однак прискорюють їх різні механізми. Науковці планують продовжити дослідження пульсара Вітрил, щоб краще зрозуміти природу його випромінювання. Але з огляду на його екстремальність вважають, що існує ще велика популяція пульсарів, які будуть випромінювати у тераелектронвольтному діапазоні.

  • Раніше пульсар Вітрил вивчав космічний телескоп IXPE. З його допомогою астрономи дослідили характер випромінювання туманності навколо пульсара, що лишилася після вибуху наднової.