Пробіотики з наночастинками послабили запалення кишківника

Американські науковці розробили потенційне лікування запальної хвороби кишківника за допомогою пробіотиків. Вони використали штам кишкової палички, який сприяє формуванню здорової мікрофлори кишківника, та огорнули її в оболонку, яка захищає їх на шляху до товстої кишки після орального приймання. Додатково бактерії покрили наночастинками, які знешкоджують реактивні форми кисню — одні з чинників пошкодження кишківника при хворобі. Успішні результати, отримані на мишах, опублікували в журналі Science Advances.

Зображення кишкової палички. CDC / Unsplash

Зображення кишкової палички. CDC / Unsplash

Що за хворобу лікували науковці?

При запальній хворобі кишечника часто спостерігається порушення кишкового мікробіому та збільшення концентрації реактивних форм кисню, які можуть посилювати запалення через оксидативний стрес. Вчені з Університету Вісконсину в Медісоні вирішили боротися з обома чинниками одночасно. У попередніх дослідженнях науковці з'ясували, що оральне приймання пробіотика у вигляді штаму кишкової палички Nissle 1917 може повернути нормальну мікрофлору кишківнику. Однак терапевтичний ефект обмежений, оскільки багато бактерій гинуть ще в кислоті шлунку.

У новій роботі дослідники пояснюють, як обійти обмеження. Вчені огорнули пробіотики в захисні плівки з полінорепінефрину, який вберігає бактерії від несприятливих умов на шляху до товстої кишки, а потім помістили на них, як вони це називають, рюкзачки — наночастинки з гіалуронової кислоти та поліпропілен сульфіду, які безпосередньо зменшують запалення, а також знешкоджують активні форми кисню.

Яких успіхів досягли у випробуваннях технології?

Досліди провели на мишах, яким спричинили симптоми запальної хвороби кишківника токсичною речовиною. Відтак протягом чотирьох днів частину тварин лікували пробіотиком з наночастинками, пробіотиком без наночастинок або лише наночастинками. Контрольну групу для порівняння взагалі не лікували.

Найкращий терапевтичний ефект отримали у мишей, яких лікували пробіотиками з «рюкзачками». Зокрема це стосувалося показників довжини кишечника, який при сильному запаленні скорочується, та втрати ваги. Так, у лікованих за новим методом тварин вага знизилася менш ніж на 5 відсотків, а довжина кишечника була схожою з такими у здорових мишей. За іншого лікування миші скинули близько 7 відсотків ваги та мали помітно вкорочений кишечник. За відсутності лікування миші худнули на понад 10 відсотків і мали приблизно на третину коротший кишківник, ніж здорові.

Гістологічне вивчення також вказало, що при комбінованій терапії рівень пошкодження товстої кишки у 3-12 разів нижчий, ніж при інших випробуваних методах та за відсутності лікування. Водночас дослідники не помітили негативного впливу терапії на інші внутрішні органи, що попередньо свідчить про її безпечність. Утім, потрібно більше випробувань, щоб упевнитися, що лікування буде так само ефективне й безпечне у людей.

запальній хворобі кишечника
Ціла група захворювань, що характеризуються хронічним запаленням кишківника. Їхніми симптомами можуть бути болючі спазми живота, діарея, зниження маси тіла тощо. Наразі повністю вилікувати їх неможливо, але вибір препаратів відповідно до стадії розвитку хвороби дає змогу зменшити симптоми та збільшити тривалість ремісії.