Приховані від імунної системи стовбурові клітини допоможуть лікувати хворобу Паркінсона

Генетично модифіковані стовбурові клітини, здатні уникати імунної відповіді, допоможуть лікувати хворобу Паркінсона, замінюючи пошкоджені нейрони в мозку. Після лікування такими клітинами у пацюків з подібними на хворобу Паркінсона симптомами значно покращилася рухова функція. Такий метод може допомогти й із іншими хворобами, які спричиняє надмірна активність імунної системи, наприклад, цукровим діабетом першого типу. Дослідження опублікували в журналі Cell Stem Cell.

Вирощені зі стовбурових клітин нейрони. Stephen Dalton, University of Georgia

Вирощені зі стовбурових клітин нейрони. Stephen Dalton, University of Georgia

Хіба імунна система не потрібна для захисту організму від хвороб?

У здорових людей імунні клітини атакують збудники хвороб, утім автоімунні хвороби можуть змушувати імунну систему атакувати клітини власного організму. Патологічна активація імунної системи призводить до таких хвороб, як цукровий діабет першого типу, коли імунні клітини знищують відповідальні за вироблення інсуліну частини підшлункової. У мозку імунні клітини можуть руйнувати оболонку нейронів, призводячи до таких захворювань, як розсіяний склероз.

Крім того, надмірна активація імунної системи може призвести до відторгнення пересаджених органів і тканин. Через це такі методи лікування хвороб, як пересадка стовбурових клітин, часто зазнають невдачі. Тому австралійсько-канадська команда науковців на чолі з фахівцями Інституту нейронаук і ментального здоров'я імені Говарда Флорі вирішила дослідити, чи можна захистити стовбурові клітини для лікування хвороби Паркінсона від знищення імунною системою.

Як науковці планували боротися з хворобою Паркінсона?

Дослідники вивчали лінію людських стовбурових клітин, які вже показали потенціал для лікування хвороби Паркінсона шляхом заміни пошкоджених нейронів. Для того, щоб зробити їх невидимими для імунітету, науковці внесли в ці клітини вісім нових генів, які допомагають клітинам плаценти та раковим клітинам уникати імунної відповіді. Завдяки цьому нейрони, отримані з них, у культурі клітин змогли уникнути розпізнавання та знищення основними задіяними в імунній відповіді клітинами: Т-лімфоцитами, натуральними кілерами, макрофагами та дендритними клітинами.

Сканувальна електронна мікроскопія нейронів і їхніх з'єднань — синапсів. National Center for Microscopy and Imaging Research

Сканувальна електронна мікроскопія нейронів і їхніх з'єднань — синапсів. National Center for Microscopy and Imaging Research

Отримані зі стовбурових клітин нейрони вживили мишам, чию імунну систему штучно зробили схожою на людську. У порівнянні з генетично модифікованими клітинами звичайні нейрони викликали сильнішу імунну відповідь. Це проявилося в збільшенні прозапальних сполук у крові та спинномозковій рідині й збільшенні лімфатичних вузлів і селезінки.

У пацюків з пошкодженням нейронів, що викликало подібні на хворобу Паркінсона симптоми, за 12 тижнів після пересадки модифікованих нейронів значно покращилися рухові функції та збільшилася сила м’язів. Для запобігання перетворенню модифікованих клітин на ракові їм також ввели ген «суїциду», який можна активувати за допомогою ліків. Коли мишам із пересадженими нейронами ввели ці ліки, їхній ріст одразу припинився. Це важливо тому, що ракові клітини й так вміють захищатися від імунної системи, а додаткові модифікації можуть зробити їх невразливими для лікування.

Що лікуватимуть за допомогою нових клітин?

Внесення генів, які допомагають уникати імунної відповіді, може бути альтернативою традиційним методам пригнічення імунітету під час пересадки органів, таким як приймання препаратів-імуносупресантів, які збільшують ризик інфекцій і раку. Створені таким методом клітини зможуть використовувати для лікування будь-яких хвороб, для яких зараз використовують клітинну терапію, зокрема нейродегенеративних, як хвороби Паркінсона й Альцгеймера та розсіяний склероз. Утім науковцям слід іще перевірити ефективність цієї терапії на людях і з’ясувати, як часто модифіковані клітини можуть перетворюватися на ракові.

Чим загрожує хвороба Паркінсона та як її лікують

📈 До 2050 року науковці прогнозують зростання кількості випадків хвороби Паркінсона вдвічі порівняно з показниками 2021 року через старіння та зростання чисельності населення.

🩸 Швидше виявляти цю хворобу та вчасно починати лікування зможуть за допомогою аналізу крові, що вкаже на хворобу Паркінсона за сім років до симптомів.

🐱 А от доставити ліки від хвороби Паркінсона й інших нейродегенеративних захворювань зможуть модифіковані котячі паразити, токсоплазми.