На півдні Африки археологи виявили одне наразі найстаріше свідчення будівництва споруд із дерева, вік якого оцінюють у приблизно 476 тисяч років. Це залишки двох зчеплених дерев'яних колод, оброблених таким чином, щоб верхній сегмент краще підходив до нижнього, пише сайт Nature з посиланням на дослідження у його журналі.
Дослідники розкопують рештки дерев'яної конструкції з колод у Замбії. Professor Larry Barham, University of Liverpool
Як знайшли дерево?
Команда науковців на чолі з археологами Ліверпульського університету проводили розкопки на археологічній пам'ятці Каламбо-Фолс у Замбії. Дослідження там проводять ще з 1950-х років, але лише у 2019 році науковці помітили підозрілий шматок деревини, що стирчав зі схилу берега річки Каламбо. При ретельнішому вивченні з'ясувалося, що серед шматків дерева є 1,4-метрова колода з загостреними кінцями та глибокою виїмкою, якою вона опиралася на іншу колоду. Це були явні сліди навмисного оброблення матеріалу.
Подібні ознаки, як-то засічки та подряпини, виявили й на інших дерев'яних фрагментах з локації, і вони нагадують ті, що їх раніше знаходили на артефактах ранніх Homo sapiens. Між тим, оптичне датування вказало, що вік замбійських дерев'яних фрагментів складає орієнтовно 476 тисяч років, коли Н. sapiens ще не існувало. Вчені припускають, що дерево обробили Homo neanderthalensis — імовірний спільний предок сучасних людей і неандертальців.
- А в Ізраїлі нещодавно знайшли найстаріше відоме свідчення приготування риби на вогні, вік якого оцінили в 780 тисяч років.