Пов'язаний з хворобою Альцгеймера тау-білок змінив форму ядра нейронів

Тау-білок, який аномально згортається та призводить до утворення нейрофібрилярних клубків при хворобі Альцгеймера, призвів до загинання ядер нейронів. Це, зокрема, спричиняє порушення роботи генів у ядрі, що може бути одним із факторів, які стоять за зв'язком тау-білків та проявів деменції, пише Science Alert. Стаття вийшла у журналі Alzheimer's & Dementia.

Нейрофібрилярний клубок із токсичного тау всередині нейрона. Thomas J. Deerinck / Corbis

Нейрофібрилярний клубок із токсичного тау всередині нейрона. Thomas J. Deerinck / Corbis

Що лишалося невідомим про тау-білок та деменцію?

Хвороба Альцгеймера, попри багатолітню історію вивчення, лишається мало зрозумілою деменцією. Відомо, що вона супроводжується, серед іншого, накопиченням у нейронах неправильно згорнутих тау-білків, які здатні злипатися та утворювати нейрофібрилярні клубки всередині нейронів. Припускають, що це одна з причин погіршення когнітивних можливостей пацієнтів, однак потенційний механізм, який стоїть за шкідливим впливом тау-білків достеменно не встановлений. Його пошуки провели науковці Університету Вірджинії, які проаналізували зразки мозкових тканин від померлих донорів із хворобою Альцгеймера та мишей, що їм спричинили прояви захворювання.

Що стало з клітинами від тау-білків?

Спершу науковці помітили, що у нейронах від хворих донорів оболонка ядра вдвічі частіше мала дефектну поверхню — не рівномірно гладку, а з глибокими загинами. Подібне й раніше помічали у клітинах пацієнтів із хворобою Альцгеймера, та причину цьому не знали. А в нових дослідах також з'ясувалося, що це окремі тау-білки, з яких формуються нейрофібрилярні клубки, пошкоджують ядро та порушують транспортування молекул між ядром і цитоплазмою нейронів. Зі свого боку, це перешкоджає нормальній експресії генів, і що цікаво — пов'язано із втричі більшим виробленням патологічного тау.

Надалі науковці планують дослідити, як саме тау-білок спричиняє пошкодження ядра і чи саме воно призводить до посиленої експресії білка та погіршення когнітивних здібностей. У такому разі можна було б перешкодити процесові та запобігти наслідкам для ментального здоров'я.