Потепління океану вдвічі прискорилося за останні 20 років

Темпи потепління Світового океану зараз вдвічі вищі, ніж були ще 20 років тому, свідчить звіт ЮНЕСКО, створений понад сотнею науковців із майже 30 країн світу. Окрім цього, вдвічі прискорилися темпи підняття рівня моря за 30 років, відбиваючи стрімке глобальне потепління. Вчені занепокоєні, що швидкі зміни океану спричиняють шкоду його біорізноманіттю, і закликають уряди світу вжити заходів заради розроблення ефективних стратегій захисту морських екосистем. Нові дані звіту опублікували на сайті ЮНЕСКО.

frank mckenna / Unsplash

frank mckenna / Unsplash

Що загрожує морським екосистемам з потеплінням?

Дослідники звернули увагу, що потепління океану відбувається суттєво швидше, ніж повітря, за рахунок того, що він захоплює близько 90 відсотків тепла з атмосфери. Через це океан вже нагрівся у середньому на 1,45 градуса Цельсія від доіндустріального показника, хоч атмосфера лише у середньому на 1,2 градуса.

Через нагрівання та інтенсивні викиди стічних вод та інших забруднювачів океан став активніше втрачати кисень. Зараз його на 2 відсотки менше, ніж у 1960-х роках, але показник вищий у прибережних регіонах. Через це у багатьох місцях морські організми задихаються, і відомо майже про 500 зон, де морське життя вже майже відсутнє через нестачу кисню. Також через активні викиди вуглекислого газу зростає кислотність океану, яка зараз на 30 відсотків вища за доіндустріальний показник, спричиняючи масові смерті морських тварин і рослин.

Щоб допомогти морським екосистемам пережити зміну клімату, вчені закликали уряди країн більше інвестувати у відновлення мангрових лісів, які здатні захоплювати до 5 разів більше вуглецю, ніж наземні ліси. Також вони наголошують, що 72 відсотки з 1500 морських видів під загрозою зникнення проживають у так званих захищених морських ареалах, тож більші зусилля для їх підтримання матимуть суттєвий вплив на збереження морського біорізноманіття.

  • Швидше за потепління атмосфери нагрівається й ґрунт, показало нещодавнє дослідження. Це призводить не лише до прискореної втрати землею важливої для рослин води, а й саме сприяє подальшому потеплінню атмосфери.