Попередня інфекція золотистим стафілококом перешкодила дії вакцини проти нього

Американські вчені визначили можливу причину неефективності у людей вакцин проти золотистого стафілокока, всупереч успішним випробуванням на тваринах. Причину невдач вони вбачають у нашому попередньому досвіді інфікування збудником, внаслідок чого подальша вакцинація активізує раніше сформовану недієву імунну відповідь. Утім, цього можна уникнути, пишуть автори статті у журналі Cell Host & Microbe.

Метицилінрезистентні золотисті стафілококи (рожеві), яких поглинає нейтрофіл (зелений). National Institutes of Health

Метицилінрезистентні золотисті стафілококи (рожеві), яких поглинає нейтрофіл (зелений). National Institutes of Health

Навіщо нам ще одна вакцина?

Золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus) є одним із найпоширеніших і найнебезпечніших у світлі поширення антибіотикорезистентності бактеріальних збудників. І хоча проти нього розробили більше десятка успішно протестованих на тваринах вакцин, жодна з них не показала ефективність у випробуваннях на людях. Дослідження вчених Каліфорнійського університету в Сан-Дієго та їхніх колег пояснило це наявністю у людей багатого досвіду зустрічей зі S. aureus, чого у лабораторних тварин немає. Вони з'ясовували причини невдач на прикладі раніше багатообіцяльної вакцини, яка покликана утворити в наших тілах антитіла проти сполуки IsdB, яка бактерії життєво необхідна для добування заліза.

До чого тут досвід зустрічей зі стафілококом?

Тварини, що беруть участь у випробуванні вакцини, утримуються в ретельно контрольованих умовах та майже не стикаються зі стафілококом. Натомість організм більшості людей уперше знайомиться з бактерією ще у перші два місяці життя. І через тривале співжиття з людиною бактерії мають пристосування, щоб протистояти імунній системі, запобігаючи розвитку дієвого імунітету. Тож коли лабораторних мишей вчені стали також знайомити зі стафілококом ще до імунізації, подальша вакцинація виявилася так само неефективною, як у людей. Хоча відповідні специфічні антитіла й утворювалися, вони націлювалися не на весь білок IsdB, а лише на ту його частину, якої недостатньо для знищення збудника.

Як з'ясувалося, це відбувається через те, що вакцина «пробуджує» неефективну імунну відповідь, сформовану ще при попередніх інфікуваннях золотистим стафілококом, яка націлюється на не нейтралізувальну частину білка. Окрім цього, ефективні (утворені після вакцинації) та неефективні (утворені при інфікуванні стафілококом) антитіла конкурують, бо перекриваються їхні цілі (частина білка), і останні, на жаль, зрештою переважають. Але вчені знайшли потенційний спосіб обійти цю перешкоду. Націливши антитіла після вакцини на іншу частину білка, вчені зменшили конкуренцію та сформувати ефективну імунну відповідь навіть у тих мишей, що раніше вже стикалися зі S. aureus. Якщо підхід спрацює у людей, вже невдовзі може з'явитися дієва для нас вакцина, яка зменшить смертність від спричинених стафілококом інфекцій.