Половина чорної ікри у Східній Європі виявилася нелегальною

Генетичний аналіз показав, що близько половини чорної, осетрової ікри та м'яса осетрів із Болгарії, Румунії, Сербії та України продається із порушеннями вимог. Продукти хибно марковані чи добуті не з розведених у господарстві риб, а з диких тварин, які охороняються Конвенцією міжнародної торгівлі тваринами та рослинами під загрозою вимирання. Про це пишуть німецькі вчені у журналі Current Biology.

Білуга. Максим Яковлєв / Wikimedia Commons

Білуга. Максим Яковлєв / Wikimedia Commons

Чому вчені взялися за ікру?

У Європі в природі залишилися чотири види осетрових, з яких традиційно добувають цінну чорну ікру: білуга (Huso huso), осетер руський (Acipenser gueldenstaedtii), севрюга (Acipenser stellatus) та стерлядь (Acipenser ruthenus). Вони населяють води Дунаю та Чорного моря, в яке впадає річка. Кожен вид захищений Конвенцією міжнародної торгівлі тваринами і рослинами під загрозою вимирання ще з 1998 року. Це означає, що виловлювати та добувати ікру з диких риб заборонено. Утім, весь час подейкували, що заборони дотримуються далеко не всі торговці, і що поширеним у регіоні є браконьєрство. Щоб з'ясувати, якою мірою правдиві чутки, науковці Інституту вивчення зоопарків та дикої природи Лейбніца з колегами проаналізували ДНК зі 149 зразків доступних для придбання м'яса та ікри осетрових у країнах нижньої частини Дунаю, зокрема 5 зразків, конфіскованих владою.

Що показав аналіз?

З'ясувалося, що 21 відсоток продуктів із осетрових походять не із розведених у неволі риб, а з диких популяцій. Ще 29 відсотків зразків виявилися марковані з порушенням вимог. Наприклад, вони неправильно позначали вид риби або країну походження. Ще 32 відсотки вводили споживача в оману, заявляючи, що продукти походять із диких осетрів, тоді як насправді з аквакультури. А три зразки — «осетровий суп» з румунських ресторанів — були взагалі не з осетрів, а з європейського сома (Silurus glanis) чи нільського окуня (Lates niloticus).

Науковці підсумовують, що їхні результати свідчать про великі масштаби порушень вимог, які покликані зберегти дикі популяції осетрових. З іншого боку, дослідження показало, що у суспільстві все ще існує високий попит споживачів на продукти з диких осетрів, які спонукають виробників не лише хибно маркувати товари, приховуючи їхнє походження з аквакультури, а й до браконьєрства. Таким чином, у контексті нестачі усвідомлення проблеми та зусиль для їх подолання порушені всі ланки ринку — від виробників до споживачів. Тому, щоб забезпечити виживання дунайських осетрів, уряди мають посилити контроль над торгівлею цими тваринами.