Польові фіалки стали менше покладатися на запилювачів і частіше самозапилюватися

У Франції польові фіалки стали формувати менші квітки з нижчим вмістом нектару, ніж ще 20 років тому, приваблюючи менше комах-запилювачів і частіше вдаючися до самозапилення. Науковці вважають цю швидку еволюційну зміну реакцією на стрімке скорочення чисельності комах в усьому світі, яке змушує рослини пристосовуватися заради виживання, пише The Guardian. Стаття опублікована у журналі New Phytologist.

Польова фіалка з дослідження. Samson Acoca-Pidolle

Польова фіалка з дослідження. Samson Acoca-Pidolle

Чому рослини реагують зміною квіток?

Протягом мільйонів років співжиття квіткові рослини та комахи розвинули стійкі взаємозалежні та взаємовигідні відносини. Комахи, відвідуючи рослини, переносять пилок з квітки однієї до квітки іншої. Так вони сприяють розмноженню рослини за участі двох особин з різними генами, підтримуючи генетичне різноманіття популяції рослин та їхнє здоров'я. Зі свого боку, щоб заохочувати комах відвідувати квітки, рослини виробляють для них поживний нектар, привабливий аромат та вирощують візуально помітні пелюстки.

Однак в останні десятиліття кооперація похитнулася через те, що у всьому світі стала зменшуватися кількість комах, переважно через руйнівну людську діяльність. За меншої кількості запилювачів для рослин виявляється зайвою тратою енергії виробляти таку ж кількість і величину квіток і нектару, як раніше. Тому вчені припустили, що рослини можуть пристосовуватися, еволюціонуючи у бік меншої привабливості для комах і частішого самозапилення, наслідком якого є нижча генетична різноманітність популяції рослин і гірша виживаність за мінливих умов. З'ясувати, чи взяли цей курс квіткові рослини, взялися науковці Університету Монпельє.

Що сталося з фіалками?

Вчені порівняли, якими були квітки ще 20-30 років тому і якими вони є зараз на одних і тих ділянках біля Парижу. Вони зосередилися на поширеній у Європі польовій фіалці (Viola arvensis), зібравши її сучасні екземпляри, а також виростивши рослини із насінин, що їх зберігали з 1990-х та 2000-х років. З'ясувалося, що зараз фіалки мають на 10 відсотків менші квітки, які утворюють на 20 відсотків менше нектару. А частота самозапилення у них зросла на 27 відсотків.

Науковці занепокоєні, що зміни є не лише наслідком зменшення кількості запилювачів у природі, а й фактором, що додатково йому сприятиме. До сучасних фіалок вже прилітає менше запилювачів, і якщо нектару у квітках буде вироблятися ще менше, то комахам не вистачатиме поживи, яка призводитиме до подальшого скорочення їхньої чисельності. Через це автори закликають дослідити можливі шляхи збереження взаємозалежного зв'язку квіткових рослин із запилювачами та відвернути тенденцію до самозапилення.

  • Скорочення кількості комах помічають не лише вчені, а навіть водії: з роками об їхнє авто розбивається дедалі менше комах при швидкій їзді. Автомобілісти Великої Британії ще й допомогли вченим, порахувавши, що за 17 років частота зіткнень комах з машинами зменшилася більш ніж на половину.