Маленькі подарунки ефективніше підтримали у скруті, ніж розмови

Подарунки виявилися більш ефективною формою емоційної підтримки, ніж співчутливі розмови, показало дослідження. У семи експериментах науковці показали, що люди почувалися краще після отримання невеликого подарунка, такого як цукерки чи квіти, ніж після емоційно підтримувальної розмови. Дослідники пояснили це тим, що подарунок є більш спрямованим на отримувача і здається вкладенням більшого ресурсу, ніж розмова. Знання потреб людини, яка переживає труднощі, допоможе людям краще підтримувати своїх близьких. Дослідження опублікували в журналі Journal of Consumer Psychology.

Як подарунки покращували психологічний стан людей?

В експериментах науковці моделювали для учасників ситуації, коли вони отримували подарунки чи словесну підтримку у відповідь на свій пригнічений емоційний стан. Серед цих експериментів були як практичні ситуації, відтворені в лабораторії, так і гіпотетичні, які дозволили залучити більшу кількість учасників через опитування. Дослідники виявили, що є два механізми, через які подарунки є кращою формою підтримки.

По-перше, вони сприймаються отримувачами як більше жертвування своїм часом і ресурсами, тому здаються проявом більшої турботи й уважності. По-друге, вони є більш несподіваною формою підтримки, ніж словесна, тож це допомагає людям відволіктися від своїх проблем.

Такі результати допомагають краще зрозуміти сприйняття людьми підтримки та жертовності. Науковці також підкреслюють, що подарунки сприймалися як гарна форма підтримки тільки тоді, коли той, хто їх дарував, показував свій намір підтримати людину. Тож це дослідження показує, що подарунок, зроблений з турботою про отримувача, може підтримати людину в скрутному становищі.

  • А про те, чому ми робимо одне одному подарунки та як вони змінювалися впродовж історії, — розповідаємо у нашому матеріалі «Від щирого серця».