Плоский черв уполював і вбив павука у його власній павутині

Наземну планарію вперше застали за вполюванням павука-тенетника. Плоский черв, що сягає у довжину до трьох сантиметрів, напав на самку Helvibis longicauda безпосередньо у її павутині в бразильському Атлантичному лісі. Павучиха охороняла свій яйцевий мішок до кінця, що її зрештою і згубило в бою з повільнішим за неї противником. Випадок описаний у журналі Neotropical Biology and Conservation.

В. Павутина Helvibis longicauda. С. Самка Helvibis longicauda з коконом. D, E. Планарія, що вполювала самку з коконом. João C. F. Cardoso et al. / Neotropical Biology and Conservation, 2023

В. Павутина Helvibis longicauda. С. Самка Helvibis longicauda з коконом. D, E. Планарія, що вполювала самку з коконом. João C. F. Cardoso et al. / Neotropical Biology and Conservation, 2023

Що побачили науковці?

Дослідники з Федерального університету Уберландії та Університету Сан-Пауло описали рідкісну подію, свідками якої стали ще у лютому 2014 року. Проходячи по берегу однієї з річок у лісі, вчені помітили на висоті близько 1,8 метра від землі павука, що його схопила хижа планарія, імовірно Choeradoplana gladismariae. Придивившись, з'ясувалося, що це павучиха, яка все ще жива і міцно тримає свій кокон. У цей час черв обвивав павучиху та покривав її липким слизом. Науковці вирішили забрати пару противників до лабораторії, і через годину транспортування павучиха вже була менш рухливою, але ще живою. Накінець, черв ввів свою глотку у тіло павучихи та став поїдати, а яйцевий мішок не чіпав. Дослідники вважають, що успіхом планарія завдячує інстинктом турботи про потомство у своєї здобичі. Самки H. longicauda агресивно захищають свій кокон, а потім тривалий час і павучків, від самців, що на них можуть напасти. Матері завжди тримаються поруч із яйцевим мішком, періодично його торкаються, перевіряючи. Самка у цій історії могла утекти від повільної планарії, але залишилася оберігати потомство.

  • Павуки-пірати теж скористалися особливостями поведінки інших павуків. Як з'ясувалося, вони спускають із листків тяжі павутини, які виглядають для здобичі як зручний будівельний матеріал. Але коли павук-здобич хапається за павутину-приманку, пірат вистрибує зі схованки й хапає обмануту жертву.