Пластик зашкодив мозку й травній системі пташенят буревісників
Вживання пластику викликало руйнування клітин, які вистилають травну систему, і нейронів у дитинчат морських птахів буревісників. При цьому ззовні пташенята здавалися здоровими, але в їхній крові науковці виявили білки, що вказували на руйнування клітин. Це суперечить уявленню про те, що пластик має мінімальний вплив на диких тварин. Дослідження опублікували в журналі Science Advances.

Пташеня світлоногого буревісника, у якого визначали вміст пластику в шлунку та ознаки руйнування травної системи й мозку. Alix de Jersey
Як пластик дістався мозку пташенят буревісників?
Науковці досліджували пташенят світлоногих буревісників (Ardenna carneipes) віком 80-90 днів, визначаючи кількість шматочків пластику в їхньому шлунку та рівень внутрішньоклітинних білків у плазмі їхньої крові. Ці білки вказали науковцям на те, наскільки активним є розпад клітин в організмі буревісників. В одного з пташенят дослідники нарахували аж 403 шматочки пластику в шлунку.
Як з’ясувалося, пташенята з великою кількістю пластику в шлунку мали вищий рівень білків у крові, що вказували на нейродегенеративні процеси, тобто такі, які в людей вказують на хвороби Альцгеймера та Паркінсона. Крім того, у зразках тканин вже загиблих пташенят науковці знайшли сліди пошкодження вистилки травної системи. Вони вважають, що це свідчить про потрапляння фрагментів пластику з травної системи в кров й інші органи. У печінці й мозку мертвих пташенят також знайшли ознаки пошкодження клітин і погіршення функцій.
Як вважають науковці, спричинені пластиком пошкодження можуть сильно погіршувати здоров’я пташенят, навіть якщо ззовні вони здаються здоровими. А тому потрібно докладати зусиль для того, щоб зменшити рівень забруднення середовищ проживання птахів пластиком.
- Інші водоплавні птахи, лиски з Нідерландів, побудували свої гнізда з пластикового сміття, частина з якого пролежала у навколишньому середовищі вже 30 років. Усе тому, що пластикове сміття їм знайти простіше за гілки для побудови гнізд.
- А от для очищення води від навіть найменших шматочків пластику чеські інженери створили нанороботів, які можуть зібрати понад 90 відсотків усіх частинок нанопластику з води за дві години.