Післяпологову депресію пов'язали зі змінами роботи імунної системи

Науковці зі США виявили зв'язок між післяпологовою депресією та особливостями роботи імунної системи. Проаналізувавши експресію білків у крові жінок, автори дійшли висновку, що при післяпологовій депресії спостерігається зміна роботи, зокрема активації, імунних В-клітин та метаболічних функцій, пов'язаних з інсулінорезистентністю. Результати опубліковані в журналі Molecular Psychiatry.

Jenna Norman / Unsplash

Jenna Norman / Unsplash

Чим привернула увагу вчених післяпологова депресія?

Лише останніми роками у суспільстві почала зростати усвідомленість суті та наслідків такого важкого захворювання як депресія. Між тим, деякі її підтипи отримують менше уваги, наприклад, післяпологова депресія. Як на це вказує і назва, розлад характеризується тим, що проявляється у жінок після пологів. Післяпологова депресія — одна з основних причин смерті матерів і безпосередньо впливає на життя не лише пацієнта, а й дитини, тим паче, що може тривати протягом багатьох років, знижуючи якість догляду за дитиною у вразливий ранній період життя. За статистичними даними, післяпологова депресія уражає приблизно 17 відсотків жінок в усьому світі.

Попри поширеність і значний негативний уплив, немає однозначності щодо чинників захворювання. Утім, свою роль можуть відігравати біологічні системи, які зазнають суттєвих змін під час вагітності, щоб підтримувати розвиток плода. Сюди можна віднести регуляцію гормонів, глюкози, імунних функцій тощо. Після народження дитини ці системи можуть зазнавати складнощів із відновленням до попереднього стану, які сприяють післяпологовій депресії. Наскільки ця гіпотеза вірна, намагалися з'ясувати науковці з Університету Північної Кароліни в Чапел-Гілл, Вірджинського університету Співдружності та Техаського університету A&M.

Що допомагало досліджувати хворобу?

Вчені вирішили провести найбільше дотепер дослідження того, які та в якій кількості білки виробляються в організмі жінок після пологів при депресії і при її відсутності. Для цього вони проаналізували цільну кров 1 551 жінки різних етнічності та раси в період перших шести тижнів від пологів. Із них у 579 пацієнток був установлений діагноз післяпологової депресії. Завдяки секвенуванню РНК вченим вдалося простежити за експресією 51 079 генів. Додатково було проведено вивчення метилювання ДНК та однонуклеотидних поліморфізмів, за допомогою яких можна встановити пропорції різних типів клітин та особливості експресії ними білків.

Що вдалося з'ясувати про депресію?

Науковці справді виявили велику кількість білків, які по-різному експресуються у жінок із післяпологовою депресією та без неї. Найбільше відмінностей спостерігали у роботі імунних В-клітин. У цих клітин зміненим було вироблення 534 білків, зокрема залучених до активації В-клітин, а найсуттєвішим виявилася експресія гена FMOD, що кодує білок, залучений до 98 процесів. Також у В-клітин та Т-клітин при депресії перекривається експресія двох десятків транскриптів. Результати дозволяють припустити, що за виникнення багатьох фізіологічних порушень при післяпологовій депресії відповідають генетичні варіанти та ідивідуальні особливості регуляції їх експресії.

Те, що суттєві відмінності проявилися у роботі імунних В-клітин може означати, що в розвитку післяпологової депресії вагома роль належить запальним процесам, як це передбачали інші дослідження. При контакті з антигеном, потенційно небезпечним чужорідним агентом, відбувається активація В-клітин на вироблення відповідних антитіл та про- і протизапальних молекул. Але під час вагітності ці клітини змінюють звичну роботу. У цей час важливо, щоб вони все ще захищали організм від патогенів, але водночас не сприймали як загрозу плід, у якого половина генетичного матеріалу чужорідна. Однак після народження дитини організмові жінки може бути важко перелаштувати імунну систему на колишній режим роботи. Можливо, відбувається надмірна активація В-клітин, яка призводить до автоімунних розладів. Останні раніше вже пов'язували із вищим ризиком розвитку депресії. Окрім цього, деякі процеси, у яких було виявлено відмінності між двома групами жінок, пов'язані з інсулінорезистентністю, що теж є фактором ризику депресії.

Це дослідження пропонує новий погляд на причину розвитку післяпологової депресії, але воно не може вказати, чи є спостережувані відмінності чинником чи наслідком психічного розладу. Воно перше у своєму роді та вимагає проведення наступних, акцентованих на деталях взаємозв'язку депресії та імунної системи, досліджень.

транскриптів
Молекула РНК, що утворилася при перенесенні інформації з ДНК на РНК, і є основою для наступного синтезу білка.