Писемність була поширеною у Юдейському царстві

Michael Cordonsky, TAU and the Israel Antiquities Authority / phys.org

Michael Cordonsky, TAU and the Israel Antiquities Authority / phys.org

Дослідники проаналізували 18 стародавніх текстів з військового форту Тель-Арад, що датуються приблизно 600 роком до нашої ери. Для цього вони використали обробку зображень, технології машинного навчання та досвід експертки з почерку. Вчені дійшли висновку, що тексти були написані не менше ніж 12 авторами, що вказує на поширеність грамотності серед мешканців Юдейського царства в той період. Про це вони пишуть у журналі PLOS ONE.

Які тексти аналізували вчені?

Арад — це добре збережений пустельний форт на південному кордоні біблійного царства Юдеї, у якому знаходилося від 20 до 30 солдатів. При розкопках тут знайшли понад 100 острак — написів на івриті, виконаних чорнилом на горщиках, що були датовані близько 600 роком до нашої ери. Тексти були створені напередодні зруйнування Єрусалиму вавилонським царем Навуходоносором. Вони включають адміністративні записи, такі як списки імен, що, ймовірно, були створені в самому форті; накази, які були відправлені в Арад з вищих ешелонів військової системи держави; а також листування з сусідніми фортами. В одному з написів згадується «Цар Юди», а в іншому «дім ЯХВ» — мабуть, йдеться про Єрусалимський храм. Важливою частиною текстів є так звані «листи Еліашиба», створені за участю інтенданта форту, які охоплюють реєстрацію витрат приблизно на один місяць. Тексти дають безцінну інформацію щодо повсякденного життя військовослужбовців армії, а також вносять вклад у дослідження історії Стародавнього Ізраїлю, єврейської епіграфії та тлумачення біблійних текстів.

Що відомо про авторів текстів?

У 2016 році дослідники висунули теорію, що 18 написів з Тель-Арада були написані принаймні чотирма різними авторами. Потім, у поєднанні з додатковими текстовими доказами, дослідники дійшли висновку, що у текстів існувало щонайменше шість різних авторів. Для останнього дослідження вчені вирішили порівняти алгоритмічні методи, які з тих пір були вдосконалені, з криміналістичним підходом. Зокрема, до аналізу текстів залучили спеціалістку з графології. Це дозволило встановити, що 18 текстів були написані принаймні 12 різними авторами.

Завдяки віддаленому розташуванню форту, його невеликому розміру і багатій колекції текстів, можливо, написаних протягом короткого періоду часу, вчені роблять висновок, що грамотність була поширеною у тогочасному Юдейському царстві. Це також дозволяє припустили існування відповідної освітньої системи наприкінці періоду Першого Храму.