Первісна морська рептилія харчувалася планктоном, як кит

Вивчення скам'янілого черепа однієї з перших морських рептилій — Hupehsuchus nanchangensis — показало, що ці тварини живилися планктоном через фільтрацію води, подібно до сучасних китів. Імовірно, ці плазуни також були повільними водними істотами, пишуть китайські вчені у журналі BMC Ecology and Evolution.

Художня реконструкція рептилії, яка готується заковтнути воду з крилем. Shunyi Shu, Long Cheng / Wuhan Center of China Geological Survey

Художня реконструкція рептилії, яка готується заковтнути воду з крилем. Shunyi Shu, Long Cheng / Wuhan Center of China Geological Survey

Що вказало на подібність вимерлої рептилії з китами?

До науковців на чолі з палеонтологами Вуханьського центру Китайської геологічної служби потрапили два нові зразки скам'янілого скелета плазуна Hupehsuchus nanchangensis. Ці тварини були одними з найперших морських рептилій, що з'явилися у ранньому тріасі, та жили приблизно 249-247 мільйонів років тому.

Дві нові скам'янілості Hupehsuchus nanchangensis. Zi-Chen Fang et al. / BMC Ecology and Evolution, 2023

Дві нові скам'янілості Hupehsuchus nanchangensis. Zi-Chen Fang et al. / BMC Ecology and Evolution, 2023

Вивчаючи скам'янілості, науковці помітили у черепі плазунів спільні риси із черепом сучасних китів. Їхня довга морда складалася з видовжених не зрощених кісток верхньої, між якими зберігався широкий проміжок. Такі структури є і в китів, яким забезпечують достатнє розширення ротової порожнини при захопленні в неї великої кількості води. Також по краю щелеп вчені не виявили зубів, але помітили борозни, схожі на які у китів утримують рогові пластини китового вуса — утвору, крізь який тварини витісняють захоплену воду, щоб залишити у ротовій порожнині лише поживний зоопланктон. А зважаючи на масивний скелет та жорсткий тулуб, науковці вважають, що H. nanchangensis був повільним плазуном, який не метушливо пробирався крізь стародавнє море, фільтруючи на шляху небагату на живність воду.