Перший запуск супутників в космос з Великобританії завершився невдачею

Перший запуск ракети для виведення супутників в космос з території Великобританії завершився невдачею. Ракета-носій каліфорнійської компанії Virgin Orbit не змогла вийти на орбіту та втратила всі свої супутники на борту. За словами компанії, з ракетою відбулася аномалія після відділення першого ступеня. Коротко про невдалий запуск повідомляє видання Space.com

Boeing 747 Cosmic Girl компанії Virgin Orbit злітає з ракетою LauncherOne під крилом. Matthew Horwood / Getty Images

Boeing 747 Cosmic Girl компанії Virgin Orbit злітає з ракетою LauncherOne під крилом. Matthew Horwood / Getty Images

Що запускали?

Попри те, що Великобританія має власну космічну агенцію (UKSA), а також компанії, що займаються розробкою космічних апаратів, зокрема Airbus, Surrey Satellite Technology і Clyde Space, досі жодних орбітальних запусків з території країни не відбувалося. Втім, Великобританія зайнялася модифікацією деяких своїх аеропортів задля перетворення їх на космодроми для запусків ракет з повітряним стартом, тобто з висоти кількох кілометрів, куди носій може доставити, наприклад літак.

І першою такий модифікований космодром в аеропорту Корнуолла взялася випробувати приватна каліфорнійська компанія Virgin Orbit. Вона взялася за запуск дев'яти супутників з території космодрому у Корнуоллі у рамках місії «Start Me Up», яка б стала першим для Великобританії запуском космічних апаратів на орбіту з її території.

Що сталося?

Стартовою платформою для LauncherOne виступає модифікований літак Boeing 747 Cosmic Girl, під лівим крилом якого розміщено ракету. Літак підіймає ракету на висоту 10 кілометрів, звідки вона вмикає свій двигун. О 00:02 за київським часом Cosmic Girl стартувала з модифікованого під космодром аеропорту у Корнуоллі. За годину після зльоту літак випустив LauncherOne над Атлантичним океаном, а за 3,5 хвилини ступені ракети заплановано відділилися. Однак через п'ять хвилин Virgin Orbit повідомила про «аномалію», яка не дозволила LauncherOne дістатися орбіти.

На низьку навколоземну орбіту супутники виводила ракета-носій LauncherOne мала вивести кілька британських оборонних супутників, зокрема два вивчення іоносфери Землі, експериментальний глобальний навігаційний супутник Європейської космічної агенції, а також супутники британського стартапу Space Forge, який планує експериментувати на орбіті із виробництвом в умовах мікрогравітації.Однак внаслідок аварії всі супутники було втрачено.

Також раніше невдачею завершився перший запуск китайської метанової ракети Zhuque-2. Вона вийшла у космос, однак не змогла дістатися цілі через збій у роботі двигунів другого ступеня.