Перебування у шлюбі підвищило ризик деменції

Перебування у шлюбі підвищило ризик деменції порівняно з людьми, які втратили партнера, були розлученими чи ніколи не вступали у шлюб. Це суперечить попереднім уявленням про те, що перебування в шлюбі є захисним фактором проти деменції. Утім науковці не виключають, що самотнім людям діагноз деменції ставлять пізніше, ніж одруженим, що впливає на розрахунок ризику хвороби. Дослідження опублікували в журналі Alzheimer's & Dementia.

Перебування у шлюбі підвищило ризик деменції. GIPHY

Перебування у шлюбі підвищило ризик деменції. GIPHY

Наскільки нижчим був ризик деменції в неодружених людей?

Науковці аналізували дані 24 тисяч людей, за якими спостерігали протягом у середньому 18 років, знаючи про їхній сімейний статус на початку дослідження. Як виявилося, в овдовілих людей ризик деменції був на 27 відсотків нижчим, ніж в одружених, у розлучених — на 34 відсотки нижчим, а в тих, що ніколи не вступали в шлюб — на 40 відсотків нижчим.

У всіх цих трьох груп був нижчим ризик найпоширеніших видів деменції: хвороби Альцгеймера та деменції з тільцями Леві. Також у них був меншим темп прогресування від початкової стадії деменції, тобто легкого когнітивного порушення, до самої деменції. Особливо сильним зв’язок між шлюбом і ризиком деменції був у чоловіків, молодших пацієнтів і тих, кого спрямували на обстеження спеціалісти з деменції.

  • Вищий ризик когнітивних порушень, зокрема деменції, виявили також у людей, які менше задоволені життям у старшому віці. І така незадоволеність життям могла вказати на хворобу ще за роки до діагнозу.