Палеонтологи описали новий вид медуз, що жили 500 мільйонів років тому

У Канаді виявили наразі найстарішу скам'янілість вільноживучої медузи, вік якої оцінили у 500 мільйонів років. Вона представляє раніше невідомий вид медуз та, імовірно, була топхижаком свого часу, пише сайт журналу Science. Відповідне дослідження палеонтологів опубліковане у журналі Proceedings of the Royal Society B.

Художня реконструкція Burgessomedusa phasmiformis. C. McCall.  

Художня реконструкція Burgessomedusa phasmiformis. C. McCall.

Як збереглася медуза?

Зазвичай м'якотілі медузи, які є одними з найстаріших тварин на Землі, погано зберігаються у вигляді скам'янілостей, оскільки їхні тіла швидко і повністю розкладаються. Між тим, берджеські сланці в Британській Колумбії зберегли величезну кількість таких тварин часів Кембрійського вибуху — події близько 500 мільйонів років тому, яка характеризується різкою появою великого різноманіття тварин. Підозрюють, що збереженню посприяв великий зсув осаду в море, який швидко поховав численні організми, не даючи їм змоги розкластися у бідному на кисень середовищі. Досліджуючи понад 170 зразків скам'янілостей з берджеських сланців, вчені Університету Торонто й натрапили на новий вид вільноживучих медуз, названий Burgessomedusa phasmiformis.

Якою була древня медуза?

Доісторична істота була подібна зовнішнім виглядом до сучасних медуз. Вона сягала 20 сантиметрів у висоту, мала кубоподібний купол та більш ніж 90 відносно коротких і товстих щупалець по його нижньому краю. Порівнюючи B. phasmiformis з теперішніми видами, її щупальця могли бути мати жалкі клітини, які паралізують здобич. У такому разі медуза могла бути одним із основних морських хижаків разом із метровим аномалокарисом (Anomalocaris) — гігантським на той час членистоногим, якого вважають кембрійським топхижаком.