Пахучі пастки допомогли англійцям позбутися американських норок

Використовуючи пахучі пастки, в Англії на великій площі вдалося позбутися американських норок, або річкових візонів, що є у Європі інвазивним видом та загрожує місцевому біорізноманіттю. Природоохоронці фонду Waterlife Recovery Trust сподіваються надалі повторити досвід на усій Великій Британії, повідомляє New Scientist.

Американська норка. Needsmoreritalin / Wikimedia Commons

Американська норка. Needsmoreritalin / Wikimedia Commons

Чим заважають американські норки?

Батьківщиною американських норок, або річкових візонів (Neogale vison), є Північна Америка, однак зараз вони поширені майже по всій Європі поблизу річок, озер і боліт. Розселенню на нові території посприяло розведення норок на фермах заради їхнього хутра, із яких вони періодично втікали або ж визволялися активістами. Але у середовищах, які не пристосовані до них, американські норки завдають значної шкоди, витісняючи місцевих тварин, як-от європейську норку (Mustela lutreola) і водяного щура (Arvicola amphibius). Побутувала думка, що позбутися американських норок вже не вдасться, однак природоохоронцям Waterlife Recovery Trust з допомогою волонтерів вдалося продемонструвати протилежне, звільнивши від чужинців територію безпрецедентної величини в Англії.

Як допомогли пахучі пастки?

Успіх забезпечило використання нових пасток для вилову норок з природи. Вони містили секрет із анальних залоз норок, що має вкрай сильний запах і використовується тваринами для комунікації, тож у пастці він виступав у ролі приманки. Також пастки були оснащені датчиками, які негайно сповіщали відповідальних за них людей, що тварина в неї потрапила. Це суттєво спростило завдання, оскільки людям більше не потрібно було щодня ходити перевіряти пастки, у деякі з яких норки потрапляли лише раз на кілька місяців. З іншого боку, новий підхід гуманніший, оскільки тварина не страждатиме зайвий час у клітці, поки її знайдуть волонтери при рутинному обході.

Природоохоронці у 2020 році розмістили у Східній Англії на площі 6 000 квадратних кілометрів близько 500 таких пасток. Зараз тварини трапляються лише у тих, що розміщені на межах очищуваної території, тому фонд оголосив, що їм вдалося успішно позбутися інвазивних норок на тестовій ділянці, яка наразі найбільша у своєму роді. Та організація вже отримала фінансування від уряду, щоб провести подібний вилов норок і на інших територіях, а в перспективі — по всій Великій Британії.

  • Велика Британія останнім часом спрямовує великі зусилля на збереження природного середовища, зокрема відновлення популяцій рідкісних там тварин. І нещодавно у Лондоні раділи народженню першого за 400 років бобреняти, що його уможливили зусилля захисників природи.