Ожиріння порушило роботу мітохондрій у жировій тканині

Ожиріння призводить до погіршення функціональності мітохондрій у жировій тканині, як показує близнюкове дослідження фінських науковців. Вчені припускають, що саме ця зміна активності мітохондрій пов'язана із виникненням запалення та притаманних ожирінню патологічних станів, як-от метаболічний синдром. Результати опубліковані в журналі Cell Reports Medicine.

NIH

NIH

Чому ожиріння зараз активно вивчають?

Ожиріння — дуже небезпечний для здоров'я стан, оскільки він підвищує ризики набуття великої кількості захворювань, як-от цукрового діабету другого типу, серцево-судинних хвороб, раку, та й загалом передчасної смерті. Ситуація з ним у світі ще більше ускладнюється через те, що воно стає дедалі поширенішим. Між 1980 та 2015 роками кількість людей з ожирінням подвоїлася у 70 країнах, і загалом її складає близько 700 мільйонів дітей та дорослих. Ось чому вчені посилено вивчають цей стан та особливості метаболічних змін, що він їх викликає.

Дослідники з Гельсінського університету теж взялися за це питання і підійшли до нього через близнюкове дослідження. Його часто використовують, коли хочуть зрозуміти, як зовнішні фактори впливають на експресію певних генів. Позаяк однояйцеві близнюки мають майже ідентичні гени й здебільшого тривалу спільну історію, вони добре підходять для цих цілей.

Як вивчали близнюків та ожиріння?

До дослідження науковці запросили 49 пар однояйцевих близнюків, у яких один із близнюків був важчим за іншого у середньому на 17 кілограмів. Вчені проаналізували метаболізм та склад тіла учасників, а також взяли зразки жирової та м'язової тканини. Разом із тим особливу увагу дослідники звернули на експресію генів у парах близнюків, зокрема через вивчення сукупності білків в організмі та метаболітів.

Що нового з'ясували дослідники?

Ожиріння пов'язали із суттєвим зниженням мітохондріального метаболізму в жировій тканині близнюка, який у парі мав більшу вагу. Це означає, що знижена функція мітохондрій може підтримувати ожиріння, оскільки їхня головна роль полягає у виробленні енергії для клітин. Ці зміни вчені пов'язали з запальними процесами, збільшенням кількості жиру в печінці, рівнями холестеролу, глюкози та показником інсулінового метаболізму, які вважаються наслідками ожиріння. У роботі мітохондрій в м'язовій тканині вчені теж виявили відмінності між близнюками, хоча й не такі явні та не пов'язані з серйозними проблемами здоров'я. Також автори відмітили погіршення роботи мітохондрій у процесах метаболізму амінокислот, що також пов'язували із переддіабетом у попередніх дослідженнях.