За підрахунками екологів, у 2016, 2017, 2020, 2022 та 2024 роках температури океану навколо Великого бар'єрного рифа були найвищими за останні 400 років. Це призвело до низки подій масового знебарвлення коралів. І оскільки до 1900 року температури океану в цьому регіоні були відносно стабільними, шкоду коралам пов’язали саме зі спричиненим людською діяльністю глобальним потеплінням. Результати дослідження опублікували в журналі Nature.
Наскільки серйозна шкода для коралів?
Щоб точно оцінити, як потепління впливало на корали, і яким сильним воно було, науковці вирішили не обмежуватися лише даними спостережень за температурою океану, які почали проводити лише у минулому столітті. Дослідники змогли реконструювати дані про температуру поверхні моря з 1618 по 1995 роки, використовуючи дані про хімічний склад зі зразків коралових скелетів.
Поєднуючи ці дані зі спостереженнями з 1900 по 2024 рік, вони виявили, що у між 1960 та 2024 роками середнє річне потепління для січня-березня склало 0,12 градуса Цельсія за десятиліття. І завдана шкода кораловій екосистемі не обмежується лише роками максимальних температур, відзначають науковці.
Коливання температур океану в Кораловому морі та поблизу Великого бар’єрного рифу за останні чотири століття. Henley et al. / Nature, 2024
За їхніми словами, навіть якщо глобальне потепління вдасться стримати в межах цілі Паризької угоди 1,5 градуса Цельсія вище доіндустріального рівня, від 70 до 90 відсотків коралів у всьому світі можуть зникнути. А майбутні коралові рифи, ймовірно, матимуть іншу структуру з меншим біорізноманіттям.
Як потепління впливає на корали
🌊 Як виявили австралійські науковці, Великий бар’єрний риф за останні 20 років втратив половину своїх коралів через вибілювання — процес втрати симбіотичних водоростей внаслідок потепління океану.
🪸 Цього року науковці зафіксували вже четвертий відомий епізод масового вибілювання коралів, спричинений тепловим стресом коралів через глобальне потепління.
🦠 Утім, боротися з наслідками теплового стресу у коралів можливо за допомогою пробіотиків. Принаймні, дослідження показало, що оброблення коралів розчином корисних бактерій може збільшити стійкість коралів до підвищення температури океану.