Особливість прикусу перешкодила бегемотам добре пережовувати їжу

Через прикус, за якого різці верхньої й нижньої щелепи зчеплюються, бегемоти виявилися спроможними рухати щелепами лише вверх і вниз. Через це вони не можуть ретельно прожовувати їжу, однак це може забезпечувати їм кращий захист у битвах із іншими бегемотами, свідчить дослідження у журналі PLoS One. Статтю коротко переказує New Scientist.

Lady Bugz / Unsplash

Lady Bugz / Unsplash

Що з прикусом бегемотів?

На відміну від більшості ссавців, бегемоти зазвичай не здатні рухати щелепами вправо-вліво, а лише вверх і вниз. Щоб з'ясувати причину цьому, дослідники Університету Цюриха поспостерігали, як харчуються два звичайні бегемоти (Hippopotamus amphibius) та два карликові бегемоти (Choeropsis liberiensis) у зоопарку. З відеозаписів жування стало зрозуміло, що передні зуби бегемотів змикаються у такий спосіб, що перешкоджає рухам щелепи у боки. Невеликі бічні рухи можуть здійснювати карликові бегемоти, внаслідок того, що різці верхньої і нижньої щелепи у них труться об поверхню одне одного. Недостатнє жування ускладнює перетравлення їжі, однак еволюційно явище могло закріпитися, оскільки краще зберігає зуби, потрібні бегемотам при сутичках із родичами. Широке розриття пащі, до кута в 150 градусів, яке допомагає у битвах, теж могло посприяти меншій рухливості щелеп.

  • Бегемоти весь день проводять у воді, висуваючи на поверхню лише вуха, очі й ніс. І через це їхній кишковий мікробіом виявився дуже подібним до мікробіому води, у якій вони сидять.