Охолодження продовжило стискати Меркурій

Розломи на поверхні Меркурія викрили, що планета продовжує зменшуватися у розмірах через охолодження — за оцінками планетологів, радіус Меркурія вже на сім кілометрів менший, ніж був три мільярди років тому. Наймолодші утворення, які свідчать про стискання планети, датували всього трьома мільйонами років. Про це повідомив Відкритий університет з посиланням на статтю дослідників у Nature Geoscience.

Художнє зображення станції MESSENGER на тлі Меркурія. NASA

Художнє зображення станції MESSENGER на тлі Меркурія. NASA

Чому Меркурій зменшується?

Ще з другої половини 1970-х років завдяки місії «Марінер-10» стало відомо, що Меркурій стискається — апарат зробив світлини кілометрових у висоту схилів, які засвідчили тектонічні зміни на планеті. Планетологи пояснюють зменшення планети тим, що її величезне залізне ядро, яке займає близько 85 відсотків радіуса Меркурія, остигає, швидко втрачаючи тепло через невеликий розмір та відсутність атмосфери. Через це кора планети теж стискається, що утворює на поверхні характерні розломи й уступи. Утім, досі були незрозумілі масштаби цих змін, а також як швидко вони відбуваються. Виявити нові деталі про охолодження Меркурія вдалося британським планетологам з Відкритого університету, які проаналізували архівні світлини Меркурія, отримані місією MESSENGER.

Що виявили вчені?

Науковці виявили 727 розломів, які виникли внаслідок стискання планети. Вчені звернули увагу на те, що глибина розломів складала від 50 до 150 і більше кілометрів, що свідчить про їхній молодий вік. Покладаючись на вік схожих структур на Місяці, а також моделювання, планетологи оцінили вік меркуріанських розломів у 300 мільйонів років і менше. Цей вік свідчить, що стискання Меркурія триває, і наразі, на думку вчених, радіус планети вже на сім кілометрів менший, ніж був три мільярди років тому, коли процеси охолодження тільки розпочалися.

Приклади розломів, які розглядали вчені. Benjamin Man et al. / Nature Geoscience, 2023

Приклади розломів, які розглядали вчені. Benjamin Man et al. / Nature Geoscience, 2023

  • Допомогти краще зрозуміти найближчу до Сонця планету зможе місія BepiColombo, яка вийде на орбіту навколо планети у 2025 році.