Огляд метааналізів підтвердив ефективність фізичних вправ при депресії

Австралійські дослідники підтвердили користь фізичних навантажень для покращення ментального стану при депресії, тривожних розладах та психологічному стресові. Нові підтвердження отримані при аналізі 97 систематичних оглядів та метааналізів, які охоплюють вибірку у більш ніж 128 000 учасників. Результати опубліковані в British Journal of Sports Medicine.

Хіба це не було відомо й раніше?

Дослідники та медики не втомлюються доводити, що фізична активність критично потрібна для людського здоров'я, у тому числі ментального. Проведено вже сотні досліджень, які вказують на позитивний вплив навантажень при таких розладах, як депресія, тривожність тощо. Причому за дієвістю їх іноді порівнюють із психотерапією чи медикаментозним лікуванням та вказують на переваги над ними, як-то більша доступність, зокрема фінансова, низький ризик побічних дій та загалом користь для здоров'я.

Всупереч численним свідченням користі фізичних навантажень, лікарі не поспішають впроваджувати їх у практику. Імовірно, причиною цього є несприйнятливість такої терапії пацієнтами і складність відстеження її дотримання, а ще недостатньо заключних висновків. Отримати їх дозволяють масштабні метааналізи, який і провели науковці Університету Південної Австралії.

Чим це дослідження відрізняється від інших?

Метааналізи на тему проводилися вже й раніше, але вони загалом зосереджувалися на окремих групах людей і розладах, наприклад, лише пацієнтах з депресією, або певному типі фізичних вправ. Цього разу вчені захотіли отримати більш цілісну картину та відшукали усі відомі до 2022 року системні огляди та метааналізи, присвячені ефективності фізичних вправ при депресії, тривожності та психологічному стресі. Для цього довелося вивчити 12 електронних баз даних, які видали результат у 97 відповідних наукових матеріалів. Вони оглядали 1 039 рандомізованих контрольованих досліджень, у яких взяли участь 128 119 учасників.

Який ефект помітили у вправ?

Це дослідження стало ще одним, яке виявило здатність фізичних вправ, як-от аеробних, силових, йоги та змішаних, покращити стан при легкій або помірній депресії, тривожності та стресі. Користь стосувалася усіх досліджених груп людей, але сильніше проявилася у пацієнтів із депресією, вагітних та породіль, ВІЛ-інфікованих, фізично здорових людей і людей з хворобами нирок. Ефект також залежав від інтенсивності тренувань, зі збільшенням якої учасники відмічали більше покращення, але довші тренування не давали кращого ефекту, ніж короткі.

Автори розрахували, що помірний ефект від тренувань при депресії й тривожності у середньому такий же або навіть трохи кращий, ніж у психотерапії або лікуванні медикаментами. Це ще раз свідчить на користь того, щоб зробити фізичні навантаження частиною стандартної терапії цих розладів, зокрема у людей з хронічними захворюваннями. Утім, потрібно провести наступні дослідження, щоб уточнити ефективність вправ у порівнянні зі стандартними методами лікування та з'ясувати механізми, що можуть за цим стояти.