Щонайменше 800 мільйонів людей від 15 до 49 років хворіли на генітальний герпес у 2020 — майже кожен п'ятий

Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) показало, що одна з п’яти людей віком від 15 до 49 років є зараженою генітальним герпесом. Це захворювання, що передається статевим шляхом, може протікати безсимптомно, але понад 200 мільйонів людей щорічно переживають болісні симптоми. Згідно з аналітикою ВООЗ, кількість випадків генітального герпесу у 2020 році зросла до 846 мільйонів серед осіб молодого та середнього віку, а один новий випадок фіксують щосекунди. Про це повідомили на сайті організації.

Щонайменше 800 мільйонів людей від 15 до 49 років хворіли на генітальний герпес у 2020 — майже кожен п'ятий. Pexels

Щонайменше 800 мільйонів людей від 15 до 49 років хворіли на генітальний герпес у 2020 — майже кожен п'ятий. Pexels

Що ще з’ясували про інфекцію?

Дослідження, опубліковане в журналі Sexually Transmitted Infections, зосередилося на двох типах вірусу герпесу — HSV-1 та HSV-2, кожен з яких може викликати генітальний герпес. Водночас HSV-2 вважають більш серйозним через вищу ймовірність рецидивів, появи болісних симптомів і утричі вищий ризик супутнього зараження ВІЛ. Як виявилося, серед людей віком 15-49 років у 2020 році було 16,8 мільйона нових випадків HSV-1, а загальне число носіїв цього вірусу зросло до 376,2 мільйона. Також науковці зафіксували 25,6 мільйона нових випадків HSV-2 із загальним числом випадків 519,5 мільйона.

Із цих людей у 204,6 мільйона з’явилися виразки в зоні геніталій, що потребували лікування. При цьому HSV-2 викликав у 10 разів більше випадків виразок, ніж HSV-1 — 187,9 проти 16,7 мільйона. Частота та кількість випадків зараження HSV-2 у 2020 році не відрізнялася від попередніх оцінок за 2016 рік, але ці ж показники для HSV-1 зросли за чотири роки майже вдвічі, що призвело до загального зростання рівня захворюваності на генітальний герпес.

Таке зростання випадків генітального герпесу пов’язане з його безсимптомним перебігом і відсутністю програм протидії його поширенню, навіть у розвинених країнах, а також — неможливістю повністю позбутися вірусу, якщо зараження вже відбулося. Що цікаво, цей вірус може передаватися навіть від матері дитині під час пологів. Тож, як зазначають автори дослідження, необхідно розробляти засоби профілактики та вакцини від герпесу, щоб запобігти його подальшому поширенню.

Якою є небезпека герпесу

🧠 Генітальний герпес пов’язали зі стоншенням кори головного мозку та ризиком когнітивних порушень, деменції та хвороби Альцгеймера.

👵 Це підтвердило й інше дослідження, у якому з’ясувалося, що люди з герпесом удвічі схильніші до розвитку деменції у старшому віці. Тож науковці сподіваються запобігати деменції за допомогою препаратів проти герпесвірусу.

🙅‍♀️ Захистити нервову систему від зараження герпесвірусом вдалося за допомогою білка оптинейрину, який допомагає імунній системі виявляти вірусні частки.