Обсерваторія ALMA роздивилася найдавніші зоряні колиски

У галактиці на відстані понад як 13,2 мільярда світлових років від нас астрономи виявили зоряні колиски — молекулярні хмари зі сконденсованого міжзоряного газу, де народжуються нові світила. Наразі це найдавніші зоряні колиски, які вдавалося виявити, розповідає сайт радіообсерваторії ALMA, з допомогою якої вдалося здійснити відкриття.

Зображення галактики MACS0416_Y1. Кожна світлина охоплює приблизно 15 тисяч світлових років. Зліва галактика зображенна за випромінюванням у радіодіапазоні від пилу, кисню і зір, а справа — Зображення галактики лише з урахуванням випромінювання пилу.  ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Y. Tamura et al.

Зображення галактики MACS0416_Y1. Кожна світлина охоплює приблизно 15 тисяч світлових років. Зліва галактика зображенна за випромінюванням у радіодіапазоні від пилу, кисню і зір, а справа — Зображення галактики лише з урахуванням випромінювання пилу. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Y. Tamura et al.

Які зорі вдалося побачити астрономам?

Спостереження за молодими галактиками, які існували вже через кількасот мільйонів років після Великого вибуху, свідчать, що навіть за такий короткий час у галактиках встигло народитися багато зір. На думку астрономів, за швидкою еволюцією ранніх галактик стоять особливості міжзоряного середовища, в якому народжувалися перші світила, а також властивості самих зір, які потім збагачуватимуть свої галактики різноманітними хімічними елементами, вибухаючи надновими.

Однак, для більшості далеких галактик астрономам досі відомі лише їхні загальні зоряні маси, тоді як про умови для народження світил може розказати розподіл у галактиках газу і пилу. Побачити пов'язані із зореутворенням процеси у галактиці, яка існувала всього через 646 мільйонів років після Великого вибуху, вдалося японським астрономам з Наґойського університету спільно з колегами завдяки радіообсерваторії ALMA.

Об'єктом спостережень стала галактика MACS0416_Y1 з сузір'я Ерідан. За оцінками, вона має багато молодих зір, молодших за чотири мільйони років, та характеризується високою швидкістю зореутворення — 60-230 мас Сонця на рік. У спектрі випромінювання галактики ALMA виявила лінії, характерні для іонізованого водню та вуглецю, які зазвичай супроводжують утворення зір. За ними астрономи визначили принаймні три молекулярні хмари у MACS0416_Y1. Детально їхню морфологію, вважають вчені, зможе роздивитися телескоп «Джеймс Вебб».

Раніше ми розповідали, як астрономам вдалося знайти найдавнішу галактику зі згаслим зореутворенням. Вона втратила потрібний для появи світил газ вже через 729 мільйонів років після Великого вибуху.