Нововідкриті «зорі-курці» оточили себе хмарами перед смертю

Астрономи відкрили 90 «зір-курців» — світила невідомого раніше виду, що оточують себе величезними пиловими хмарами наприкінці життя. Ці хмари можуть закрити їхнє світло на кілька років, а також поступово вивергатися у міжзоряний простір навколо. Про відкриття розповіло видання New Scientist, а стаття астрономів опублікована у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Художнє зображення «зорі-курця». Philip Lucas / University of Hertfordshire

Художнє зображення «зорі-курця». Philip Lucas / University of Hertfordshire


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як знайшли «курців» і що ще про них відомо?

Нові зорі астрономи відкрили за допомогою обсерваторії VISTA, коли аналізували її спостереження про Чумацький Шлях за майже 10 років. Науковці сподівалися знайти молоді протозорі, які спалахують перед тим, як перетворитися на повноцінні світила. Однак натомість виявили, що у центрі нашої Галактики є ціла популяція старих червоних гігантів, яскравість яких раптово спадала на кілька місяців і навіть років. Зазвичай такі зорі пульсують, адже починають скидати свої оболонки перед загибеллю, а не накопичувати пил навколо себе. Астрономи вважають, що цей пил навколо них виникає завдяки тому, що вони знаходяться у центрі Галактики, де більше важких елементів, які полегшують утворення пилинок. Розміри цих зір достатньо великі, щоб гравітаційним впливом утримувати цей пил навколо, але поки незрозуміло, чому з часом пил починає вивергатися. Вчені сподіваються знайти більше схожих світил, щоб краще зрозуміти, що змушує їх так поводитися.

  • Біля Землі також є незвичайна зоря, що зазнала значного потемніння. Червоний надгігант Бетельгейзе різко потьмянішала у 2019-2020 роках й тепер, щоб з'ясувати причину, астрономи навіть стежать за прольотами біля неї астероїдів.