Носовий спрей з інсуліном покращив розумові здібності у людей без діабету

Використання носового спрею з інсуліном допомогло протистояти погіршенню когнітивних здібностей та сповільненню ходи у літніх людей. У дослідженні американських вчених, учасники без діабету, які щодня використовували спрей, мали кращі показники прийняття рішень та словесної пам'яті, а також швидшу ходу, ніж учасники, які використовували звичайний сольовий спрей для носа. Водночас учасники з діабетом мали швидшу ходу, покращення кровопостачання мозку та зменшення інсулінорезистентності після лікування інсуліновим спреєм. Результати опубліковані в журналі Journal of Neurology.

Структура молекули інсуліну. AtikaAtikawa / Wikimedia Commons

Структура молекули інсуліну. AtikaAtikawa / Wikimedia Commons

Яким чином інсулін може бути пов'язаним із розумовими здібностями?

Цукровий діабет — це важке захворювання, яке уражає весь організм, порушуючи нормальне його функціонування. І одним із наслідків цього може бути прискорене старіння мозку та спричинені цим порушення когнітивних здібностей і деменція. Водночас приймання препаратів, що допомагають підтримувати нормальний рівень глюкози крові, як-от метформіну чи інгібіторів ДПП-4, пов'язали зі зменшенням ризику розвитку деменції та навіть сповільненням прогресування хвороби у хворих на діабет другого типу. Деякі дослідники припускають, що пояснити це можна негативним упливом інсулінорезистентності при діабеті на мозок. У такому разі, припускають, допомогти сповільнити старіння мозку може збільшення концентрації інсуліну, який можна вводити у мозок за допомогою носового спрею (гормон потрапляє з носової порожнини до мозку через нюховий та трійчастий нерви). Хоча ідея цього не нова, група дослідників із Медичної школи Гарварда вирішила зробити свій внесок у дослідження питання.

Чим займалися науковці цього разу?

Автори звернули увагу, що вплив внутрішньоносового введення інсуліну на ходу ще не вивчався. Між тим, це складний процес, і швидкість ходьби, яка у літніх людей зменшується приблизно на сантиметр за секунду на рік, навіть пов'язують із загальним станом здоров'я у людей похилого віку. Наприклад, за повільною ходою можуть передбачати когнітивні порушення. Тож учені взялися заповнити прогалини у знаннях, дослідивши довгострокову дію інсулінового спрею на ходу та когнітивні здібності в рамках другої фази дослідження MemAID.

У вивченні взяли участь 223 людей віком від 50 до 85 років, із яких 115 мали підтверджений цукровий діабет другого типу. Половині учасників із діабетом та половині учасників без діабету видали носові спреї з інсуліном у дозуванні 40 міжнародних одиниць, який вони мали використовувати один раз на день протягом 24 тижнів. Решта добровольців увійшли в групи плацебо, тому отримали носові спреї зі стерильним фізрозчином, які мали використовувати за тою ж схемою. У процесі дослідження науковці оцінювали швидкість ходи учасників, а також їхні розумові здібності, включно з уважністю й пам'яттю, за допомогою валідних тестів батареї CANTAB. За більшістю учасників стежили ще протягом додаткових 24 тижнів після лікування, щоб краще оцінити довготривалу користь та можливу шкоду від втручання, зокрема за допомогою магнітно-резонансної томографії.

Який ефект мав інсуліновий спрей?

Люди з діабетом, які приймали інсулін у вигляді спрею, мали більшу швидкість ходи, у порівнянні з діабетиками групи плацебо. Якщо спочатку відмінності дорівнювали близько 4,3 сантиметра за секунду, то під час лікування стали — 6,5 сантиметра за секунду. Схожі результати були і в контрольної групи учасників без діабету, у яких відмінність у швидкості ходьби склала під час дослідження 5,28 сантиметра за секунду.

Інші результати відрізнялися, у залежності від статусу діабету в учасників. Так, носовий спрей з інсуліном пов'язали із покращеннями когнітивних здібностей у людей без діабету. Під час та після використання інсуліну показники прийняття рішень, словесного навчання та пам'яті у них були вищими, ніж в учасників, які використовували спрей із фізрозчином. Натомість результати МРТ-сканування показали, що у пацієнтів із діабетом при застосуванні спрею збільшилося кровопостачання мозку, тоді як в решти хворих на діабет, навпаки, зменшилося. Крім цього, після лікувального спрею у хворих на діабет зменшилися рівні інсуліну в плазмі крові та інсулінорезистентності.

Показники ходи та когнітивних здібностей учасників. Перші два ряди: червоний - хворі на діабет, які використовували інсуліновий спрей, чорний - хворі, які використовували сольовий розчин. Нижні два ряди: синій - здорові, які використовували інсуліновий спрей, чорний - здорові з сольовим спреєм. Vera Novak et al. / Journal of Neurology, 2022

Показники ходи та когнітивних здібностей учасників. Перші два ряди: червоний - хворі на діабет, які використовували інсуліновий спрей, чорний - хворі, які використовували сольовий розчин. Нижні два ряди: синій - здорові, які використовували інсуліновий спрей, чорний - здорові з сольовим спреєм. Vera Novak et al. / Journal of Neurology, 2022

Що не мало важливо, використання інсулінового спрею не супроводжувалося серйозними побічними ефектами. Він не впливав на апетит, склад тіла чи споживання енергії. Менш ніж у 5 відсотків спостерігали під час або після дослідження побічні ефекти: схожі на грип симптоми, падіння, незначну гіпоглікемію, запаморочення або діарею.

Ці попередні результати свідчать про позитивний ефект інсулінового носового спрею на ходьбу та когнітивні здібності. Далі мають послідувати дослідження на більшій кількості учасників, які уточнять ефективність підходу, допоможуть з'ясувати його безпечність та оптимальне дозування, якщо застосування виявиться доцільним.

інсулінорезистентності
Зменшення чутливості клітин до інсуліну, через що зниження рівня глюкози у крові недостатньо ефективне.